Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Liczymy razem

Autorzy: , dodano Wtorek, 5 lutego 2019 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat)

"Liczymy razem"
tekst i ilustracje Mitsumasa Ann
przeł. Karolina Radomska Nishii
seria "Wspaniała Matematyka"


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

 

Informacja nadesłana:

Czy istnieje książka, która uczy liczyć, rozróżniać pory roku, miesiące i godziny, a zarazem zachęca, by puścić wodze fantazji? Oczywiście! To książka obrazkowa Mitsumasy Anno Liczymy razem. Dzieci, które zaczynają przygodę z liczeniem i nie znają jeszcze ani cyfr, ani nie potrafią czytać, są w stanie porównywać i liczyć, stosując matematyczną regułę jeden do jednego. Autor oparł pomysł książki na tej koncepcji i stworzył kilkanaście plansz, z których każda odpowiada kolejnej liczbie, kolejnemu miesiącowi w roku, a zarazem kolejnemu etapowi rozwoju przestrzennego pewnej osady. Dziecko obserwując rok z życia na wsi, uczy się, jak w ciągu kilkunastu miesięcy zmienia się świat i przyroda oraz w naturalny sposób zaczyna porównywać i liczyć. Dzięki prostym, a zarazem przepięknie wykonanym akwarelom, młody odbiorca może bez problemu przeanalizować pojawiające się na ilustracjach różnice, a przede wszystkim zrozumieć, czym są liczby.

Książka zaczyna się od ilustracji, na której widać jedynie pusty, zimowy pejzaż, a obok niego cyfrę 0 i pustą miarkę. Na następnej ilustracji zaczynają się pojawiać pierwsze, pojedyncze elementy: dom, narciarz, ośnieżone drzewo, bałwan... oraz cyfra 1 i jeden klocek na miarce. To styczeń. Kolejna ilustracja z cyfrą 2 i dwoma klockami na miarce to luty: widzimy drugi budynek z wieżą, na której zegar wskazuje godzinę drugą… itd. Każda kolejna ilustracja oznacza większą liczbę elementów do policzenia i większą liczbę zdarzeń z życia mieszkańców do obejrzenia. Każdy element jest dokładnie przemyślany, wszystko ma swoje miejsce i czas.

Książka Mitsumasy Anno stanowi pierwszą pomoc do nauki liczenia. Dzięki Liczymy razem dziecko poznaje świat matematyki w naturalny, spontaniczny sposób, dodając, dzieląc i porównując elementy na ilustracjach. Trudno wyobrazić sobie lepszą formę nauki niż tę, która jednocześnie bawi i pobudza wyobraźnię.

-------------------------------

Mitsumasa Anno urodził się w 1926 roku w japońskim mieście Tsuwano w prefekturze Shimane. Jest wybitnym malarzem i autorem książek obrazkowych. W jego katalogu znajduje się kilkadziesiąt fenomenalnych tytułów, między innymi: Tajemniczy obraz (ふしぎなえ - Fushigi na e); Podróż (旅の絵本 - Tabi no ehon); Las (もりのえほん - Mori no ehon); O królu, który lubił duże rzeczy (おおきなもののすきなおうさま- Ōkina mono no suki na ōsama); Zaczarowane nasiona (ふしぎなたね - Fushigina tane); Do góry nogami (さかさま - Sakasama); Pierwsza książka do matematyki (はじめてであうすうがくの本 - Hajimete deau sūgaku no hon); Tajemniczy cyrk (ふしぎなサーカス - Fushigi na sākasu); Ciekawostki okresu Edo (江戸いろは - Edo iroha); Piosenki (歌の絵本 - Uta no ehon); ABC czy AIUEO.

Mitsumasa Anno od dzieciństwa marzył, żeby zostać artystą. W 1949 roku ukończył Yamaguchi Normal School (obecnie Wydział Edukacji na Uniwersytecie Yamaguchi) i przeniósł się do Tokio, gdzie pracował jako nauczyciel. W 1968 roku została wydana jego debiutancka książka Tajemniczy obraz (Fushigi na e). Jej angielskie wydanie, Topsy-Turvies: Pictures to Stretch the Imagination, ukazało się już w 1970. Od tamtej pory ciekawość i wyobraźnia Mitsumasy Anno nieprzerwanie zachwycają czytelników i czytelniczki w Japonii i na całym świecie.

Akwarele, kolaże i drzeworyty artysty emanują delikatnością, są pełne detali, wyróżniają się charakterystyczną paletą barw, misternym wykonaniem oraz swoistą tematyką. Mocny, naukowy i intelektualny fundament książek Anno, to nie tylko matematyka, logika, filozofia, historia i geografia, ale również humor, iluzje optyczne i zabawa. Jego twórczość ośmiela młodych czytelników i czytelniczki, pokazuje im świat w nieoczywisty i atrakcyjny sposób, zachęca do wszechstronnego rozwoju i uchyla drzwi do różnych dziedzin nauki.

Mitsumasa Anno otrzymał za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, w tym: Kodansha Publishing Culture Award for Picture Books (1976), Złote Jabłko BIB - Grand Prix Biennale Ilustracji w Bratysławie (1979), The Boston Globe-Horn Book Award (1975, 1977 i 1978), Kate Greenaway Medal (shortlist, 1974), BolognaRagazzi Award (1978 i 1980), Medal im. Hansa Christiana Andersena (1984) oraz nagrody przyznawane przez Ministerstwo Edukacji, Kultury, Sportu, Nauki i Technologii Japonii: Art Encouragement Prize for New Artists (1974) i Person of Cultural Merit (2012).

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Wróble na kuble