Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Cztery kąty i kot piąty

Autorzy: , dodano Środa, 12 grudnia 2018 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla młodzieży

"Cztery kąty i kot piąty"
Jadwiga A. Hockuba
ilust. Piotr Dumała
Widnokrąg 2018


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Czego księżyc szuka nocą w ogrodzie? Kim jest dama z kasztana? I czy jeden kot może być bardziej koci, niż drugi? Cztery kąty i kot piąty Jadwigi Hockuby i Piotra Dumały to opowiedziana wierszem i obrazem baśń o… życiu. Historie codzienne i odświętne, podróżne i dobranocne, na czekanie i rozmyślanie, a nawet na strachy z szafy. W nich między wersami i ilustracjami ukryta jest prawdziwa magia. Dla tych, którzy lubią od czasu do czasu udać się do krainy wyobraźni – pozycja obowiązkowa na liście świątecznych prezentów.

Opowieść, zaczyna się od białej kartki, jak większość bajek. Potem splatają się ze sobą losy mamy i taty, babci, dziadka, córki i synka i tajemniczych postaci, które pojawiają się znienacka. Tu nagle wyskakuje dama z kasztana, tak przychodzi pan Marzec lub myszka, gość wigilijny lub lale, które wydają bal. Zmieniają się pory roku, czas mija, a autorka baje baśń, która skłania do pytania i szukania odpowiedzi. Zaprasza do zabawy słowami i puszczenia wodzów fantazji, nie tylko od święta.

W książce wzrok przykuwają pełne ukrytych znaczeń, w większości monochromatyczne, a mimo to żywe, soczyste ilustracje Piotra Dumały, znanego reżysera, scenarzysty i autora filmów animowanych, który właśnie zadebiutował jako ilustrator książki dziecięcej. Niezwykle oryginalne i emocjonalne – wykonane są nietypową techniką wymyśloną na cele animacji filmowej i pierwszy raz użytą w książce.

Ilustracje do wierszy Jadwigi Hockuby są moim potrójnym debiutem: w ilustracji książkowej, w twórczości dla dzieci i w wykorzystaniu techniki „gipsowej” poza filmem – przyznał autor w rozmowie z czytelnikami i zdradził, że od dziecka marzył, by ilustrować książki dla dzieci. – Mój zawód to robienie filmów – animowanych i fabularnych. Uczę też tego studentów w różnych krajach. Oprócz filmów robię czasem plakaty i ilustracje do gazet, piszę wiersze, opowiadania i scenariusze filmowe, ale ilustracje do książki z wierszami dla dzieci zrobiłem po raz pierwszy w życiu. Wszystkie namalowałem na tabliczkach z gipsu. Praca nad tą książką była wspaniałą przygodą, a siedem ilustracji w tej książce to pomysły mojej dziewięcioletniej wówczas córki.

Jadwigę Hockubę czytelnicy z pewnością znają z podręczników, gdzie między innymi publikowane są jej wiersze i opowiadania. Wierszami, które zebrała w tej książce, pokazuje magie otaczającego nas świata – to, co niezwykłe i nieoczywiste. Jej pragnieniem jest, by zachęciły dzieci do własnej twórczości.

Więc o czym deszcz szepcze z jabłonią w sadzie? Dokąd wiatr porywa liście? I za czym tęskni świąteczna choinka?

Jak to jest zrobione?

Na początek potrzebne są płytki gipsowe, gładkie, bo odlewane na szybach (wymiary ok 20 x 30 cm i grubości ok 2 cm.). Najpierw są nasączane ciepłą wodą z klejem, by po wyschnięciu przy użyciu papieru ściernego nadać ich powierzchni charakterystyczne zadrapania. Tak przygotowane stanowią bazę dla obrazu, w którym tak samo ważny jest pędzel jak i ostre narzędzie do wydrapywania. Do malowania najlepsze są artystyczne farby olejne.

Tę „skrobaną” technikę Autor wymyślił do celów animacji filmowej. Powstały w ten sposób między innymi filmy: „Latające włosy", „Łagodna", „Ściany", „Wolność nogi", „Franz Kafka" i „Zbrodnia i kara" oraz szereg czołówek telewizyjnych, w tym zwiastuny MTV Europe.

Warstwę graficzną książki opracowało Acapulco Studio.

Jadwiga A. Hockuba – pisarka, tłumaczka, znana z opowiadań i wierszy, które można znaleźć w podręcznikach. Wiersze pisała z nadzieją, że będą dla dzieci inspiracją do własnej twórczości.

Piotr Dumała – reżyser, scenarzysta, scenograf, pisarz, rysownik, grafik, autor filmów animowanych, laureat ponad 100 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach (jego filmy dwukrotnie znalazły się na szerokiej liście Oskarowej). Poza realizacją projektów filmowych od 1986 r. uczy filmu animowanego – najpierw na ASP w Warszawie, potem w Szkole filmowej w Łodzi, Konstfack College of Art w Szwecji, Harvard University w USA oraz na ASP w Gdańsku. Od dziecka marzył o ilustrowaniu książek i teraz, po latach spełnił to marzenie.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple