Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tutaj jesteśmy

Autorzy: , dodano Środa, 1 maja 2019 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

„Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia”
Oliver Jeffers
przeł. Mateusz Rulski-Bożek
Zielona Sowa, 2018


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Co jest najważniejsze w życiu człowieka, który dopiero co przyszedł na świat? Co warto mu przekazać? Jak może wyglądać "abc" dla nowego mieszkańca Ziemi?

Oliver Jeffers, popularny autor książek dla dzieci, napisał i zilustrował książkę "Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca planety Ziemia". To próba odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy i jaki jest sens naszego życia. Inspiracją do powstania tego swoistego albumu stał się nowo narodzony syn Jeffersa, Harland, któremu autor zadedykował książkę. Jeffers opowiada synowi o świecie, począwszy od kosmosu i Układu Słonecznego. Naszą planetę podzielił w bardzo prosty sposób na lądy i morza. Co o tym wszystkim można opowiedzieć niemowlakowi? Chyba wystarczy tak, jak to zrobił Jeffers, pokazać, co jest gorące (wulkan), co zimne (góry), a co mokre (jeziora). Nie komplikuje niepotrzebnie tego, co chce przekazać. Dorośli mają skłonności do gmatwania wszystkiego, zamiast wyjaśniać, lubią jeszcze bardziej wszystko zamieszać, ale na szczęście autor tej książki ma olbrzymi talent do pisania i pokazywania naszego otoczenia w prosty sposób.

Zachwycił mnie "szkielet" człowieka, który dzieli się na nogi, kości, brzuch, płuca, serce, ramiona, głowę i mózg - tutaj Jeffers dodał w nawiasie "do myślenia". Podoba mi się jego poczucie humoru. Pod szkieletem autor zaleca dziecku: "Dbaj o ciało, bo większość jego części nie odrasta". Ta książka to jednak nie tylko zbiór podstawowych informacji o tym, z czego zbudowany jest świat, to też zbiór podstawowych informacji o tym, jak trzeba żyć. Jeffers poświęcaj jedną rozkładówkę, aby przedstawić "ludzi różnej wielkości, kształtu i koloru" i podkreśla, że chociaż tak wiele nas różni, to nie możemy dać się zmylić tym drobnostkom. Musimy pamiętać, że wszyscy jesteśmy ludźmi. Autor ogólnie pokazuje, że doba dzieli się na dzień i noc, i dodaje, że czas potrafi płynąć powoli, ale może też pędzić jak szalony, dlatego trzeba go dobrze wykorzystać, być dobrym dla innych mieszkańców Ziemi, dbać o naszą planetę i każdego dnia odkrywać ją na nowo.

W takich książkach zawsze dużą rolę odgrywają ilustracje. W tego typu publikacjach zazwyczaj mamy niewiele tekstu, autor przekazuje treść przede wszystkim obrazem, dlatego ma on ogromne znaczenie. W książce "Tutaj jesteśmy..." ilustracje nie są ani uproszczone, ani przesadnie skomplikowane. Jest sporo detali, ale nie rozpraszają uwagi czytelnika. Istotne elementy są podkreślone strzałkami. Barwne ilustracje utrzymane są w ciepłej kolorystyce, nawet rozkładówki dotyczące kosmosu, choć dominuje na nich kolor granatowy, to rozświetlają je złociste gwiazdy. Autorowi udało się zachować równowagę pomiędzy tekstem a ilustracjami. Znalazł środy złoty środek.

Dagmara Olesińska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • 12 miesięcy