Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Nieskończony wszechświat Maisie Day

Autorzy: , dodano Wtorek, 30 kwietnia 2019 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Nieskończony wszechświat Maisie Day"
Christopher Edge
przeł. Karol Sijka
Zielona Sowa, 2018

« wróć na stronę listy informacji o książkach

 

Christopher Edge, autor Wielu światów Albiego Brighta i Równania Jamiego Drake’a, powraca z kolejną powieścią łączącą zagadnienia z zakresu nauk ścisłych oraz psychologii rodziny. Trzecia publikacja Brytyjczyka nosi tytuł Nieskończony wszechświat Maisie Day i dowodzi nie tylko jego konsekwencji względem astrofizycznej wizji świata, ale też umiejętności w tworzeniu przekonujących emocjonalnie bohaterów. Do tego udaje mu się zachować widoczną linię autorskiego rozwoju – każdy kolejny tytuł odznacza się większym stopniem skomplikowania narracji i analogicznie wynosi czytelnika na kolejny poziom jeżeli nie zrozumienia, to przynajmniej zobrazowania pojęć czasu i przestrzeni, kluczowych dla związanych ze wszechświatem teorii i hipotez.

Obiektem, w którym Edge skupia ponownie problemy ziemskiego życia i kosmicznego absolutu, jest tym razem – w odróżnieniu od poprzednich, chłopięcych bohaterów – dziewczynka. Dotychczasowy układ sił (niezwyczajny rodzic, zwyczajne dziecko) również ulega odwróceniu. Tytułowa Maisie, małoletni geniusz w dziedzinie fizyki, właśnie szykuje się do fetowania swych dziesiątych urodzin, gdy nagle rzeczywistość zaczyna być dosłownie pochłaniana przez ciemność, czy właściwie czerń, a rodzina jubilatki znika. Od tej pory śledzić będziemy równolegle retrospekcję, ujawniającą obosieczność wybitnej inteligencji bohaterki (wyobcowanie pośród rówieśników, antypatia ze strony starszej siostry) oraz aktualny czas wydarzeń, w którym przerażona Maisie przedziera się przez opustoszały dom, uciekając przed unicestwiającą wszystko czernią. Skąd się wzięła? Jak jej uniknąć?

Ta część książki tchnie prawdziwą grozą, uplastycznioną przez przywołanie efektu wywieranego przy pomocy materiału Vantablack (wiedzieliście o czymś takim?), nieprzypadkowo pojawiającego się pośród obecnych w książce rozważań na temat czarnej materii i czarnych dziur. Podobną zasadność uzyskują pojawiające się w historii wstęga Möbiusa, dzieła M.C. Eschera i Penrose’owskie figury niemożliwe. W połączeniu z emocjonalnym portretem dziewczynki wszystko razem tworzy wymowną metaforę pustki, złudzenia, uwieloznacznioną przez finał opowieści, godny jednego z odcinków serialu Black Mirror.

Edge niezmiennie twórczo wykorzystuje swoją fascynację światem nauki – w jego literackim opracowaniu wiedza, jaka stoi zarówno za naszą doświadczaną codziennością, jak i za możliwą przyszłością, wiąże się z filozoficzną refleksją właściwą „dorosłemu” science fiction. W Nieskończonym wszechświecie… jest najbliższy temu wzorcowi, co też w połączeniu ze wspomnianą wyżej kompozycją czyni książkę pozycją wymagającą dla młodego czytelnika, ale z pewnością wartościową, inspirującą i – tak, tak – poruszającą.

Łukasz Łęcki, recenzja ukazała się w 33 nr. "Rymsa"

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • Ryms na Facebook