Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice

Autorzy: , dodano Wtorek, 15 stycznia 2019 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla młodzieży, Patronat Rymsa

"Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice"
Joanna Kończak
ilust. Karolina Matyjaszkowicz
Nasza Księgarnia, 2018

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Kobiety, róbmy swoje!

Książka "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" zapoczątkowała istny boom na książki o kobietach, które wpłynęły na rzeczywistość. Po wielkim szumie medialnym, jaki ta publikacja wywołała na świecie, jak grzyby po deszczu zaczęły ukazywać się rodzime tytuły. Kobiety poczuły moc własną, moc słowa i moc obrazu. I oto mamy kolejną publikację z plejadą kobiecych bohaterek w roli głównej – "Kobiety. Buntowniczki, czempionki, awanturnice" Joanny Kończak z ilustracjami Karoliny Matyjaszkowicz.

Album zawiera 35 portretów kobiet. Kogo tu mamy? Postaci bardzo rozpoznawalne, jak np. malarkę Fridę Kahlo, kreatorkę mody Coco Chanel, jej słynną małą czarną oraz perfumy Chanel No. 5, naukowczynię Marię Skłodowską-Curie, która niedawno znalazła się na pierwszym miejscu w plebiscycie „100 kobiet, które zmieniły świat”, ogłoszonym przez BBC History, pisarkę Joanne Rowling, autorkę słynnej serii o Harrym Potterze, która odniosła gigantyczny komercyjny sukces (niech żałują ci wydawcy, którzy odrzucili jej debiut), himalaistkę Wandę Rutkiewicz, zdobywczynię ośmiu z czternastu ośmiotysięczników, aktorkę Carrie Fisher, odtwórczynię księżniczki Lei w "Gwiezdnych wojnach".

Ale znajdziemy też mniej albo w ogóle nieznane na co dzień dla czytelnika nazwiska, jak chociażby Mary Anna Evans, która była kaskaderką i zapisała się w historii indyjskiego kina, Adę Yonath, biochemiczkę badającą strukturę rybosomów, za co otrzymała Nagrodę Nobla, Grace Hopper, programistkę, która pomagała zaprojektować i oprogramować UNIVAC, pierwszy komputer przeznaczony na sprzedaż. Dowiemy się, która z kobiet wymyśliła skalę Apgar służącą do oceny stanu zdrowia noworodków zaraz po urodzeniu. To lekarka Virgina Apgar. A wiecie, kto opatentował zmywarkę do naczyń? Josephine Cochrane w 1886 roku! Z kolei Niemka Melitta Bentz w 1908 roku zarejestrowała pomysł papierowych filtrów do kawy. Dobrze to wiedzieć.

Wybierając do albumu wiele postaci, trzeba umiejętnie dobrać same nazwiska, jak i ważne momenty z ich życia, przekazać je tak, aby nie przytłoczyć nadmiarem informacji, a tym samym nie zanudzić czytelnika. Autorka żongluje wiadomościami, nie podaje samych suchych faktów z życia kobiet, miejscami wplata je w szerszy kontekst. Dzięki temu młody czytelnik może lepiej zrozumieć drogę bohaterki do celu. A często właśnie ta wyboista droga uświadamia, ile przeszkód musiały pokonać kobiety, aby osiągnąć swoją pozycję w świecie nauki, mediów, literatury, polityki, sportu, mody na przestrzeni lat.

Książka jest bogato ilustrowana przez Karolinę Matyjaszkowicz, absolwentkę łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Tkaniny i Ubioru. Każda główna bohaterka jest sportretowana. Obok rysunków twarzy znajdują się liczne ilustracje ukazujące kobiece postaci w różnych ujęciach, sytuacjach. Dzięki temu można wyobrazić sobie ich codzienność, warunki, w jakich dokonywały swoich odkryć.

To, co artystka sama mówi o swojej sztuce, bardzo pasuje do wymowy książki: „Malując, przenoszę na płótno nie tylko to, co dla mnie istotne, zaobserwowane czy wyobrażone, ale sama przechodzę do innej rzeczywistości. Miejsce to nazywam <<zaświatami>>. Czasem mam poczucie, że jestem częścią uniwersum. Staję się wtedy pełniejsza, czuję radość. Wszystko staje się jasne, zrozumiałe. Jestem tu i teraz, działam w zgodzie ze sobą”.

Czytajmy o kobietach, ale i o mężczyznach dla zachowania równowagi w przyrodzie. Potraktujmy ich sylwetki z książki "Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice" jako kolejną inspirację, ale pamiętajmy, że nie zawsze trzeba osiągnąć tak wiele, jak one, aby czuć się szczęśliwym, spełnionym człowiekiem. Na koniec zacytuję samą autorkę Joanną Kończak z posłowia książki: „Wy, podobnie jak różne moje bohaterki, macie marzenia, siłę i nieograniczone możliwości. Tylko w siebie wierzcie i róbcie swoje”. Tak jest! Wiary w siebie wszystkim życzę. Nie pozwólmy podcinać sobie skrzydeł!

Marta Lipczyńska-Gil. artykuł ukazał się w 33. numrze kwartalnika "Ryms"

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Arctic