Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Gutek i potwory. Pan Flat nadchodzi

Autorzy: , dodano Wtorek, 30 kwietnia 2019 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Gutek potwory. Pan Flat nadchodzi"
Jaume Copons
ilustr. Liliana Fortuny
RM, 2018


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Poznajcie Gutka Zawadę, 8-letniego chłopca, który jest głównym bohaterem pierwszego tomu książki Gutek i potwory. Pan Flat nadchodzi. Oto zaczyna się zwykły dzień w życiu Gutka. Mama podczas śniadania ciągle powtarza mu, żeby posprzątał w swoim pokoju, a tata robi długie wykłady na temat życia. Znacie to, prawda? Potem w szkole Gutek dowiaduje się, że akurat dziś trzeba było oddać wszystkie wypracowania napisane w całym semestrze. Jakby tego było mało, znajduje go bibliotekarka, która każe mu poukładać książki w magazynie z książkami. Są takie dni w życiu każdego z nas, kiedy wydaje się nam, że za dużo spraw spada na naszą głowę. Ja to znam doskonale. Wy pewnie też.

Gutek zaczyna sprzątać w magazynie, przerzucając kartony z książkami, znajduje pomarańczowego pluszaka. Od bibliotekarki, pani Buchildy, dowiaduje się, że pluszak jest w bibliotece bardzo długo, odkąd ona w niej pracuje (to musiało być naprawdę długo, bo pani Buchilda ma swoje lata). Tu zaczyna się główny wątek książki. Pan Flat, bo tak ma na imię pomarańczowy pluszak, okazuje się być potworkiem książkowym, który został wyrzucony z książki wraz z przyjaciółmi przez złego doktora Brzydkofa. Do życia potrzebuje dobrych historii. Przyjaźń Gutka z Potworkiem zaczyna się przy czytaniu książkowej klasyki. Potworek wybiera na pierwszy ogień Wyspę skarbów. Gutek zaczyna czytać ją na głos i bardzo wkręca się w historię. Więcej nie zdradzę.

Książkę czyta się bardzo szybko. Jest napisana prostym, zabawnym językiem, takim jakiego używają dzieciaki na co dzień. Jest tu dużo śmiesznych scenek z życia w domu i w szkole. Myślę, że wielu z nas może się w nich odnaleźć. Czyja mama nie mówi ciągle o tym, żeby posprzątać bałagan w pokoju? Jaki bałagan?!

Ilustracje wykonane przez Lilianę Fortuny zajmują prawie całe strony i są zabawne. Potworek jest bardzo sympatyczny. Gutek Zawada też. Podoba mi się kreska, jaką są narysowani. W ogóle bardzo podoba mi się pomysł, że Pan Flat ożywia się przy czytaniu dobrych historii. To świetny sposób na zachęcenie do czytania dobrej literatury.

Książka jest dla fanów niestrasznych potworów oraz fajnego humoru i zabawnej kreski. Wyszło 10 tomów i chętnie przeczytam następne.

Franek Gil, lat 14, recenzja ukazała się w 33 nr. "Rymsa"

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • OKO
 • Arctic
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach