Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Afera nie z tej ziemi

Autorzy: , dodano Wtorek, 21 maja 2019 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Afera nie z tej ziemi"
Anna Onichimowska
ilustr. Ola Woldańska-Płocińska
Ezop, kwiecień 2018


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czy jeżdżenie komunikacją miejską na gapę to kradzież? Czy kradzież może być mniejsza lub większa? Czy może być usprawiedliwiona? Nikt nie ma wątpliwości, że napad na bank to coś złego. Ale czy przywłaszczenie sobie książki albo batonika jest tak samo złe? Takie pytania zadajemy sobie po lekturze „Afery nie z tej ziem”, czyli kolejnej, trzeciej już publikacji z serii „Bulbes i Hania Papierek” autorstwa Anny Onichimowskiej.

Tym razem Hania wpada w niezłe tarapaty. Wszystko zaczyna się od głupiego batonika i dziurawych zębów. To jednak tylko początek problemów, z którymi muszą sobie poradzić bohaterowie książki. Jak wiadomo, zawsze najtrudniej dojść do ładu z samym sobą i własnymi emocjami. Panna papierek walczy zatem ze złością, która pali ją od środka, a jej przyjaciel Bulbes uczy się koszmarnie trudnej sztuki mówienia „nie”, nawet osobom, na których bardzo mu zależy. Czy im się uda?

Anna Onichimowska ma wyjątkową umiejętność opowiadania w sposób łatwy i przystępny o dość trudnych i sytuacjach, w których mogą znaleźć się młodzi ludzie. Problemy, z którymi mierzą się bohaterowie książki, nie są przejaskrawione, ale jednocześnie nie są też infantylne. Ta realność jest wielką zaletą książki. Zarówno dzieci, jak i dorośli są ludzcy, a przecież nie we wszystkich książkach tak jest. Autorzy często chodzą na skróty i w swoich publikacjach powielają różne schematy i stereotypy. Tutaj tego nie ma Nie ma również moralizatorstwa. Zamiast tego jest poszukiwanie rozwiązań, które nie prowadzą do jednoznacznej odpowiedzi, jednej, słusznej prawdy. Tym sposobem Anna Onichimowska prowokuje nas do rozmowy, ale również do tego, byśmy sami zdecydowali, co jest dobre, a co złe, i jak poradzić sobie z trudnymi emocjami. „Afera nie z tej ziemi” to trzecia, po „Prawie się nie boją... i „Z głową pod dywanem, część cyklu „Bulbes i Hania Papierek”. Pierwsza z nich zdobyła wyróżnienie literackie w konkursie Książka Roku 2016 Polskiej Sekcji IBBY i jest to zdecydowanie zasłużone wyróżnienie. Anna Onichimowska cieszy się nie tylko uznaniem krytyki literackiej, ale również niesłabnącym powodzeniem wśród czytelników. Na swoim koncie ma już ponad 40 książek, wiele sztuk teatralnych, telewizyjnych i radiowych oraz scenariuszy filmowych.

Tekstowi towarzyszą ilustracje Aleksander Woldańskiej-Płocińskiej. Jej rysunki świetnie oddają emocje bohaterów, których w tej książce nie brakuje. Cenię sobie estetykę tych obrazów, które zachwyciły mnie już w poprzednich pracach artystki. W książce doceniam również wyklejką oraz staranną typografią. Wszystkie elementy tworzą spójną całość.

W „Aferze nie z tej ziemi” mamy zatem do czynienia z fantastycznym połączeniem prostej historii o niełatwych uczuciach i niebanalnych problemach z ilustracjami, które doceni zarówno dziecko, jak i dorosły.

Marianna Wardak, recenzja ukazała się w 32. numerze kwartalnika "Ryms"

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną