Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Man zou. Chiny dla dociekliwych

Autorzy: , dodano Niedziela, 23 czerwca 2019 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla młodzieży

„Man zou. Chiny dla dociekliwych”
Izabella Kaluta
ilustr. Jacek Ambrożewski
seria: „Świat dla Dociekliwych”
Dwie Siostry, kwiecień 2018

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Chiny to czwarty kraj ujęty w serii przewodników „Świat dla dociekliwych” z wydawnictwa Dwie Siostry. Tym razem wydawnictwo zaprosiło do współpracy Izabellę Kalu-tę, pracującą na co dzień w Instytucie Książki, współtworzącą polskie stoisko na targach w Bolonii. Autorka tekstu zafascynowana Państwem Środka odbyła kilkanaście podróży do Chin. Za ekspresyjne ilustracje, kształt graficzny i skład książki odpowiedzialny jest Jacek Ambrożewski (ilustrator prasowy, grafik, znany z XY Rudniańsiej czy Książki wszystkich rzeczy Kuijera). Książka ma kompozycję charakterystyczną dla serii: krótkie rozdziały o intrygujących tytułach, niewielkie bloki tekstu przeplatane grafikami, na końcu słowniczek i zestaw przepisów kulinarnych.

Podróżowanie (a póki co przewodnik) to okazja, żeby się przekonać, jak bardzo świat różni się od domu, ale też że wszystkim przyświecają podobne intencje, tyle że wyrażane w odmienny od naszego sposób. Kaluta pisze więc o mitach i legendach, o świętach (związanych często z rodziną i przodkami), zodiaku, o piśmie, sposobach na zapraszanie pomyślności do domu. Jeśli o te odmienności chodzi, zaznacza, że nie tylko metropolie różnią się od tradycyjnej wsi, ale i poszczególne chińskie regiony różnią się niezmiernie językiem i tradycjami. Z pasją opowiada o chińskiej kuchni – wytrawnych smakołykach nieznanych naszemu podniebieniu, o produkcji tofu, o rozlicznych pierogach, maestrii kucharzy, o najwygodniejszych na świecie sztućcach – pałeczkach, o chińskim bon tonie. Co ważne, Kaluta zahacza o chińską filozofię, przebijającą w obyczajach, w żywieniu i w medycynie – akcentuje to, bo to znacząca różnica między Chinami a pokawałkowanym światem Zachodu. Młody czytelnik dowie się też wiele o wspólnotowości: chińskiej rodzinności (która wyraża się w obyczajach, a także w języku pełnym określeń osób o różnych stopniach pokrewieństwa), o hutongach, czyli zespołach niewielkich domków przy wąziutkich ulicach, gdzie toczy się życie towarzyskie i panuje gwar, o różnych rodzajach zbiorowej aktywności ruchowej w życiu Chińczyka.

Wypada to wszystko bardzo zachęcająco: w sam raz tyle informacji, żeby szperać dalej w poszukiwaniu wiedzy, wybrać się do chińskiej restauracji. Albo marzyć o podróży. Autorka przeplata informacje zupełnie egzotyczne z takimi, które aż zbyt prostacko definiują nam Chiny. Nepal jest dla autorki chiński, ale przyznać trzeba, że już na początku książki wspomina o wszechwładnej partii, totalitarnym ustroju, który istnieje jakoś obok tych wszystkich fascynujących rzeczy, o których mówi dzieciom. Warto byłoby jeszcze nadmienić o wyzysku przy wzmiance o metce „made in China”...

Z książki Kaluty bije ciepło – ma się poczucie, że to opowieść o „jej” Chinach.

Alicja Szyguła, W Nieparyżu, recenzja ukazała się w 33 nr. kwartalnika "Ryms"

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Wróble na kuble