Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Michałek z pudełka od zapałek

Autorzy: , dodano Piątek, 1 kwietnia 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Michałek z pudełka od zapałek"
Erich Kästner
ilustr.: Zbigniew Rychlicki
Wydawnictwo Dwie Siostry, 2010
seria: Mistrzowie Ilustracji
seria: "Mistrzowie ilustracji"

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Michałek z Koszałek, syn małżeństwa akrobatów, państwa Opałków, tak jak jego rodzice swą przyszłość wiązał z cyrkiem. Chciał zostać artystą. I dążył do tego z ogromną determinacją. Codziennie ćwiczył cyrkowe sztuki i nigdy się nie poddawał. W końcu udało mu się osiągnąć to, czego pragnął. Stał się tak sławny, że pewien bogaty człowiek kazał go porwać. Ale Michałek poradził sobie z porywaczami i uciekł im. Nie byłoby w tym wszystkim nic dziwnego, gdyby nie fakt, że chłopiec miał nie więcej niż… pięć centymetrów wzrostu. Jak taki malec mógł dokonać tak wiele???

Dzięki wytrwałości, wierze we własne siły i odwadze. Bo Michałek, choć z racji swojego wzrostu wielu rzeczy robić nie mógł – na przykład nie mógł spacerować ulicami miasta albo chodzić do normalnej szkoły – był pogodnym i pełnym energii chłopcem. Czasem oczywiście żałował, że nie jest taki, jak normalne dzieci. Szybko jednak przypominał sobie, że wielkość człowieka zależy od tego, co się umie, a wygląd, choć też jest ważny, gra mniejszą rolę. Tak mawiał opiekun chłopca – magik, profesor Hokus Pokus. On to wprowadził Michałka w arkana sztuki iluzjonistycznej. Ich wspólne występy, pod tytułem „Czarowały dwa Michały, jeden duży, drugi mały” cieszyły się ogromnym powodzeniem. Trzeba tu dodać, że obydwaj bohaterowie bardzo byli do siebie przywiązani. Rodzice Michałka zginęli tragicznie i od tego czasu właśnie Hokus Pokus zajął się chłopcem. Michałek spał w swoim pudełku od zapałek na nocnym stoliku w pokoju profesora, w dzień zaś siedział zwykle w górnej kieszonce jego marynarki i stamtąd oglądał świat. Żyło im się razem bardzo dobrze, a przede wszystkim – wesoło. Bo pomimo smutnych a czasem niebezpiecznych przeżyć, nigdy nie brakowało im poczucia humoru.

Bardzo przyjemnie śledzi się ich przygody. Tak przyjemnie, że z pewnością jest to jedna z tych książek, do których warto wracać. Zwłaszcza, że ma ona tak pozytywne przesłanie: że można znaleźć swoje miejsce w świecie i być szczęśliwym nawet, gdy ma się tylko pięć centymetrów wzrostu!

Adriana Dobrzyńska-Suchy

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Arctic
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Lato Adeli
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Plasterek
 • Ze zwierzyną pod pierzyną