Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Duże sprawy w małych głowach

Autorzy: , dodano Wtorek, 30 kwietnia 2019 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (5-7 lat)

"Duże sprawy w małych głowach" 
Agnieszka Kossowska
Wydawnictwo Linia, 2018

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Duże sprawy w małych głowach Agnieszki Kossowskiej to bardzo ważna książka opisująca, w jaki sposób ludzie różnią się od siebie. W jaki sposób postrzegają świat, odbierają dźwięki, jak się poruszają, czego potrzebują do zbierania doświadczeń i jakie mają marzenia. Pisana z perspektywy dziecka: autystycznego, słabosłyszącego, niewidomego, z mózgowym porażeniem dziecięcym, wcześniaka i epileptyka. Uwrażliwiająca na obecność osób z różnorodnymi ograniczeniami.

Książka Agnieszki Kossowskiej złożona jest z pięciu rozdziałów, których treść konsultowana była ze specjalistami w danych dziedzinach: lekarzami z wieloletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi. Przede wszystkim zaś jest oparta na długich rozmowach z rodzicami dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Zapoznaje czytelnika z medyczną terminologią i wszystkimi zawiłościami, które te dzieciaki znają od wczesnych lat z rozmów z lekarzami, ze szpitali. Rozdział o niepełnosprawności sensorycznej wzbogacony jest rysunkami ilustrującymi kilka zwrotów w języku migowym i wkładką z pismem Braille’a, a rozdział poświęcony epilepsji i wcześniactwu zawiera bardzo jasną instrukcję, jak zachować się podczas ataku padaczki u innej osoby. Każdy rozdział opatrzono pięknymi grafikami autorstwa Jacka Ambrożewskiego, Patriciji Bliuj-Stodulskiej, Anny Klozy-Rozwadowskiej, Marty Kosek i Szawła Płóciennika.

Ważnym elementem są tu ćwiczenia proponowane na koniec rozdziałów. Dzięki nim możemy poczuć, jak to jest nic nie widzieć, nie słyszeć, nie móc poruszać nogami czy zasygnalizować bliskim naszych potrzeb. Z drugiej strony pozwalają one dostrzec różnice w funkcjonowaniu osób z różnorodnymi dolegliwościami i ludzi zdrowych, bez tego rodzaju ograniczeń. Jest to świetny punkt wyjścia do rozmów o pokorze, o docenianiu tego, co mamy, gdyż w przeciwieństwie do osoby niewidomej my możemy zdjąć z oczu opaskę…

Duże sprawy… uczą nie bać się inności. W prosty sposób podają praktyczne informacje, np. dlaczego nie należy wkładać niczego między zęby osobie z napadem padaczki. Odpowiadają również na pytania, które wydają nam się niestosowne, jednak pojawiają się w naszych głowach na widok osób niepełnosprawnych. Książka z pewnością rozwieje wiele wątpliwości i uprzedzeń wynikających z naszej niewiedzy.

Znajdziemy tu historie zarówno wzruszające, jak i zabawne, pozostawiające jednak czytelnika z pytaniem: kto tu jest bardziej ograniczony? Ostatnie badania pokazują, że Polacy mają znikome pojęcie na temat np. autyzmu – aż 95 proc. ankietowanych nie potrafi wyjaśnić, czym jest autyzm, i uważa, że można się nim zarazić. Odwracanie się od osób z niepełnosprawnościami i udawanie, że ich nie ma, nie sprawi, że znikną z naszego otoczenia lub wyzdrowieją. „Fajnie, że osoby widzące pamiętają także o niewidzących” – mówi jedna z bohaterek książki. Dlatego Duże sprawy w małych głowach każdy powinien mieć w domu, by rozmawiać ze swoimi dziećmi o innych dzieciach, którym życie utrudnia niepełnosprawność. Jako dorośli jesteśmy odpowiedzialni za wrażliwość i otwartość naszych dzieci.

 

Karolina Fyszel-Koźlicka, recenzja ukazała się w 33. numerze kwartalnika "Ryms"

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach