Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Taja z Jaśminowej

Autorzy: , dodano Środa, 29 września 2010 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Taja z Jaśminowej"
Adriana Szymańska
ilustr. Lucyna Talejko-Kwiatkowska
Wydawnictwo W.A.B., 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Taja z Jaśminowej" pozwoliła mi na chwilę ogrzać się w cieple własnych wspomnień o dzieciństwie. To czas panowania wyobraźni i marzeń, które stają się ważniejsze od rzeczywistości. Siedmioletnia Taja ma swój wymyślony świat, pełen tajemniczych istot o wdzięcznych nazwach, Zjawinek dostrzegalnych w grze światła, słyszanych w szumie wiatru, liści i traw. Są wśród nich: złociste pyłki Świetliki, Tęczynki dostrzegalne w feerii kolorów, siwe koniki Galopki zaklęte w kroplach deszczu, płochliwe Dziwany mieszkające w ogrodowych łopianach na granicy światła i cienia, Pipitutki, należące do złośliwych, domowych Słyszadeł. Jest też wierny Słończyk, futrzasty przyjaciel, który naprawdę jest włochatym dywanikiem leżącym obok łóżka Tai.

Dużo tych przyjaciół, mama Tai nie rozróżnia ich wcale, może nawet trochę niepokoi ją ten świat fantazji. Bratnią duszę dziewczynka znajduje w sąsiedzie, emerytowanym leśniku – Dziadku Filipie. Taja nie może pogodzić się z tym, że po wakacjach musi wyprowadzić się z całą rodziną z domku przy ulicy Jaśminowej do nowego mieszkania. Bo tam nie będzie już tak samo, może nie będzie jej ukochanych istotek: Widziadeł i Słyszadeł… Rozmowy z dziadkiem, pełna wrażeń wyprawa do lasu w Świętojański Dzień, najprawdziwszy rudy szczeniak, który stanie się kochanym pieskiem Tai – to małe kroczki do przekonania Tai, że nowe miejsce da się oswoić. „Bo jeśli coś… kogoś bardzo się kocha, to pozostaje w nas na zawsze” – tłumaczy Tai Dziadek Filip.

Taja to marzycielka, dziecko niezwykle wrażliwe, uczuciowe, chce się rzec - niedzisiejsze. Mała bohaterka nieodparcie kojarzy się z wróżką, niewinną czarodziejką, romantyczką. Najlepiej zrozumieją ją pokrewne dusze, wrażliwcy i marzyciele, i takim czytelnikom polecam książkę Adriany Szymańskiej. To opowieść będąca pochwałą fantazji i natury, baśń pełna uroku. Wrażenie to wzmacniają pastelowe ilustracje Lucyny Talejko-Kwiatkowskiej, z delikatnymi kolażami i wizerunkami zwierząt, ptaków, owadów i fantastycznych istot z wyobraźni Tai.

Ewa Skibińska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Plasterek
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Amelia i Kuba
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną