Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic

Autorzy: , dodano Piątek, 1 października 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Tsatsiki i Tata Poławiacz Ośmiornic"
Moni Nilsson
ilustr. Pija Lindenbaum
przeł. Barbara Gawryluk
Wydawnictwo Zakamarki, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książki o Tsatsikim (do tej pory dwie, które ukazały się w Polsce) zaliczam do czołówki współczesnych propozycji dla chłopców i dziewcząt w wieku 7-9 lat. Są w nich: dowcip, aktualne problemy, nie za długie rozdziały - wszystko dostosowane do gustu małego, powiedzmy sobie szczerze - wymagającego czytelnika.

Serię docenili Szwedzi, przyznając książkom nagrody, czemu nie dziwię się wcale. Należało się to autorce Moni Nilsson, która świetnie wie, co gra w duszy i ciele takiego siedmiolatka jak Tsatsiki. Jeśli znacie pierwszą część serii, wiecie, że chłopiec mieszka z mamą w Sztokholmie i nie zna swojego ojca. W drugiej książce mama zabiera go na wakacje do Grecji, tam właśnie mieszka jego tata - poławiacz ośmiornic i malarz w jednej osobie. Tsatsiki wie, że był owocem miłości rodziców, jednak nie uważa, że powinni zamieszkać razem jak rodzina. Jest mu dobrze w Sztokholmie, po cichu natomiast marzy, by jego tatą został Jens, kolega mamy i jednocześnie współlokator w ich mieszkaniu.

Nie jest to typowy bohater, przyznacie patrząc na rodzinne komplikacje, ale nie o to przecież chodzi w książkach, by przedstawiały tylko typowych chłopców, mieszkających z mamą, tatą i rodzeństwem (średnia krajowa norma). Emocjonalnie Tsatsiki jest taki sam, jak wszyscy jego rówieśnicy. Ma niesamowite pomysły, uwielbia rywalizować, interesuje się dziewczynami, zakochuje się, ba, próbuje się całować (nie lubi pocałunków długodystansowych!:), tęskni za męskimi rozrywkami (czytaj: na co dzień potrzebuje taty), zdarza się, że kłamie, ale za chwilę ma wyrzuty sumienia itd. itp. Inni chłopcy będą mogli się przejrzeć w jego przeżyciach jak w lustrze.

Podobnie jak w pierwszej, tak i w drugiej części jest wiele humorystycznych scen. Na przykład ta, gdy Tsatsiki patrząc na śpiącego tatę stwierdza, że ten ma dużego siusiaka. A potem zastanawia się, czy Pan Bóg potrzebował siusiaka (bez obrazy Pana Boga). Ostatecznie postanowił o to spytać panią w szkole (zazdroszczę takiej szkoły). Świetne są też sceny, gdy Tsatsiki i jego przyjaciel Per Hammar rywalizują, kto jest odważniejszy. Nie mam wątpliwości, że to pomysly z życia wzięte:)

Nie będę streszczać całej książki, sięgnijcie po nią, jeśli zaciekawił was ten opis. Cóż, przyznaję, że jestem fanką Tsatsikiego i już nie mogę się doczekać kolejnych części!

Ewa Skibińska   

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • OKO