Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

My i nasza historia

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 11 grudnia 2017 | kategoria: Książki dla dzieci (5-7 lat)

"My i nasza historia"
Yvan Pommaux, Christophe Ylla-Somers
przeł. Katarzyna Rodak
Wydawnictwo Tatarak, 2017

« wróć na stronę listy informacji o książkach

 

Kiedy byłam mała, telewizja miała tylko jeden kanał (potem dwa, ale to i tak niewiele zmieniało), a o Internecie nawet nie marzyliśmy, jedną z moich rozrywek było oglądanie Wielkiej Encyklopedii PWN ze szczególnym uwzględnieniem kolorowych tablic. Do najbardziej ulubionych należała ta z nich, która przedstawiała pary ludzi w strojach z rozmaitych epok – od starożytności do (ówczesnej) współczesności.

Przypomniało mi się to, kiedy zobaczyłam okładkę książki "My i nasza historia", a jeszcze bardziej zachęciła mnie do niej lektura tekstu zamieszczonego na tylnej okładce:

„Opowiemy wam naszą historię. Historię nie królów, królowych, przywódców, emirów, cesarzowych, prezydentów, dyktatorów, ale naszą. Mężczyzn, kobiet i dzieci zaludniających Ziemię.

Wszyscy jesteśmy bohaterami tej opowieści, która rozpoczęła się 150 tysięcy lat temu i trwa. Mijały wieki, a my pracowaliśmy, tworzyliśmy cuda i zmienialiśmy swój świat...”

Pomysł pokazania historii z perspektywy zwykłych ludzi, bez wielkich wodzów, królów i cesarzy, wydał mi się całkiem ciekawy i rzeczywiście wyszło to interesująco. Niektóre z tych osób znalazły się w zamykającej książkę galerii „Sławni w naszej historii”, a decyzją czytelnika będzie, czy zechce skojarzyć je z konkretnym momentem w dziejach.

Nie ma w tej książce dat (poza orientacyjnie umieszczonymi początkami stuleci) ani jednej geograficznej perspektywy. Czasem oglądamy świat oczyma Europejczyków, innym razem – Chińczyków czy mieszkańców Ameryki Południowej.

Gdyby książka skończyła się na XIX wieku, nie miałabym do niej większych zastrzeżeń. Niestety, sposób, w jaki ukazany został wiek XX, nieprzyjemnie mnie zaskoczył. Był to bodaj najtrudniejszy i najbardziej krwawy czas w dziejach ludzkości – czas DWÓCH totalitaryzmów. Oba mają na swoim koncie niewyobrażalne ilości ofiar na całym świecie i oba położyły się na dziejach świata cieniem. W tej książce sporo miejsca (choć paradoksalnie – mniej niż wojnie secesyjnej) poświecono nazizmowi, a komunizm (trwający przecież zdecydowanie dłużej) nie doczekał się żadnej, nawet najmniejszej wzmianki. Nazwa Związku Radzieckiego pojawiła się dopiero w kontekście zimnej wojny, którą skwitowano następująco: „Dwa modele społeczeństwa, dwa systemy ekonomiczne konkurują ze sobą przez pół wieku. Ostatecznie triumfuje demokratyczny model społeczeństwa gwarantujący wolność ekonomiczną i osobistą. Czy jest najlepszy?” No cóż – może i nie jest najlepszy, ale lepszego na razie jakoś nie udało się ludzkości wymyślić, a wszelkie próby jego tworzenia kończyły się tragicznie.

Gdyby takie pominięcie czy też uproszczenie dotyczyło odległej przeszłości, mogłabym je potraktować jako błąd, który jednak nie odbierałby tej publikacji wartości. Dotyczy ono jednak spraw nadal żywych, dotyczących świata, w którym żyć będą jej czytelnicy i dlatego niestety w moich oczach ją dyskwalifikuje.

 

Agnieszka Dobrowolska

link

Dodaj komentarz





Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • Lato Adeli
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook