Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Mały miliarder

Autorzy: , dodano Niedziela, 26 listopada 2017 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Mały miliarder"
David Walliams
przeł. Karolina Zaremba
Wydawnictwo Mała Kurka, 2017

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Już nie wiadomo co lepsze: bogactwo i pozorna jednak możliwość trzymania władzy czy bieda, która przynajmniej nie kłuje w oczy pozostałych. I to, i to nie ochroniło głównego bohatera - „małego miliardera” przed szykanami ze strony rówieśników. Jeśli ktoś chce – zawsze znajdzie kij, by uderzyć.

Józek Burak – syn „dużego miliardera”, który swój rosnący stan majątku oparł o produkcję supernowoczesnego papieru toaletowego – próbował różnych metod, by zyskać przyjaciół. Papier – po jednej stronie wilgotny, po drugiej suchy – miał zrewolucjonizować świat. Faktycznie - „Zadkobłysk” początkowo święcił triumfy, fortuna pana Buraka pomnażała się, a ojciec z synem mogli zamieszkać nie w maleńkim mieszkanku, a w prawdziwej rezydencji.

Józek krył się z bogactwem, by zbliżyć się do „normalnego chłopca”, bo najbardziej na świecie pragnął mieć przyjaciela. W elitarnej, najdroższej w Anglii szkole źle mu było, tym bardziej, że na jego korzyść nie działała ogromna tusza, która ograniczała sprawność i, przyznajmy to, nie wyglądała najlepiej. Przezwiska słyszał nawet od nauczycieli. Poza tym - większość chłopców mogła poszczycić się arystokratycznymi korzeniami, a majątek Buraków był nabytym, czyli nie tak wartościowym bogactwem. Józek nie mógł zatem należeć do elity, niezależnie od sumy obecnie posiadanych pieniędzy. Jednak gdy trafił do zwykłej szkoły – też nie było różowo. Co prawda nikt nie przezywał go „Pan Klopiński” czy „Kiblowy król”, ale przecież biegi przełajowe wychodziły mu fatalnie. Na dodatek razem z nowym towarzyszem – Bobem, który nie miał pojęcia o stanie majątkowym Józka – byli prześladowani przez rodzeństwo Flejów. Wiadomo, kłamstwo ma krótkie nogi, nowy przyjaciel o podobnej tuszy, po odkryciu prawdy o bogactwie – wcale się nie ucieszył. Przestał darzyć Józka zaufaniem. Mało tego, kiedy się rozniosło, że mały Burak to jednak bogacz – prośbom „potrzebujących” nie było końca. Zresztą, Józek sam też padł ofiarą kłamstwa: ojciec postanowił kupić mu przyjaciółkę, a chłopiec był przekonany, że sympatia dziewczyny jest prawdziwa. W końcu obaj, ojciec i syn, padli ofiarą bankructwa – fioletowy papier nie okazał się cudem, mało tego – przyniósł szkody niejednemu zadkowi. A do tego jeszcze fałszywa i łapczywa nowa żona ojca Buraka...

Historia napisana z humorem, ale i dosadnie, z przesłaniem, że to, co ważne – miłość, przyjaźń, zaufanie – nie jest na sprzedaż. To kolejna książka, która niczego nie owija w bawełnę. Ratunkiem dla świata niesprawiedliwego i szkalującego innych może być tylko prawdziwa przyjaźń i miłość. Na szczęście bohaterowie jednak ich doświadczają. Józek zbliża się ponownie do Boba, a na końcu, choć znów biedni, ojciec i syn zaczynają być blisko siebie. Warto wspomnieć o postaci, która łączy wszystkie książki Walliamsa – sklepikarzu Raju, który jest uosobieniem dobroduszności i otwartości, bez uprzedzeń. Bez wątpliwości „Mały miliarder” ukazuje deficyt i olbrzymi głód bliskości, którą się tworzy, daje, otrzymuje, ale nie kupuje. Chociaż książkę – kupić warto.

Anna Kossowska-Lubowicka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli