Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dziewczyna z białym psem

Autorzy: , dodano Piątek, 17 listopada 2017 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Dziewczyna z białym psem"
Anne Booth
przeł. Anna Dobroń
Wydawnictwo Akapit Press, 2017

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Okazuje się, że można niewiele wiedzieć nawet o najbliższych. Zwłaszcza, jeśli powody, dla których ich przeżycia utknęły w głębi psychiki, są tak bolesne. Dziewczyna z białym psem takie powody miała. Kim była? Co wyryło się na jej poważnej twarzy? Zdjęcie znalezione w starym pudle ujawniało smutek. To właśnie ono doprowadziło do rozwiązania zagadkowej historii z białym czworonogiem w tle...

Delektując się kolejnymi kartami książki, przeżywając ściskające za gardło wzruszenie – z fragmentów wypowiedzi, wspomnień, listów, pocztówek, fotografii – czytelnik składa historyczno-rodzinną układankę. Nawet nazwiska, nawet białe róże w ogrodzie mają tu znaczenie, choć nie musi to być dla młodego czytelnika oczywiste. Dlatego też autorka na koniec swej opowieści tłumaczy podobieństwa, konteksty, powiązania.

Książka to bolesna, bo dotykająca zagrożeń wynikających z dyktatury i ślepej wiary w narzucony i wdrukowany w dzieciństwie czy młodości porządek świata, w którym zaciera się granica między dobrem a złem. To sprzeciw wobec okrucieństwa wojny, działań wymierzonych w ludzi, całe społeczeństwa, wartości. A jednocześnie, za sprawą symbolicznego i rzeczywistego pojednania dwóch staruszek, których rodziny i narody stały po dwóch stronach barykady, również poprzez akt uratowania śnieżnobiałego tytułowego psa – dająca nadzieję. Powrót do czasów odbierającego życie i człowieczeństwo nazizmu to z jednej strony lekcja historii, a z drugiej – lekcja wartości. Przykłady upadlania, niszczenia pokazane są w sposób przemawiający do sumień, ale i z wrażliwością każącą pamiętać, że to lektura skierowana do młodzieży. Dosadnie, ale ze zrozumieniem, że to nie pojedynczy ludzie, ale cały system, w którym dorastali, owo „pranie mózgów”, wpłynęły na to, że trudno było rozeznać co jest dobrem, a co złem. Nie oceniajmy, zdaje się mówić autorka. Zadbajmy o to, by wojenne doświadczenia wykorzystać do budowania lepszego świata.

Autorka stosuje przemawiający do czytelnika zabieg zestawienia przeszłości ze wspołczesnością. Kiedy uświadomimy sobie, że najlepszą przyjaciółkę głównej bohaterki Jessie – Kate, która poruszała się na wózku inwalidzkim, w czasach nazizmu uśmiercono by, nie dając jej prawa do istnienia – to porusza. Kiedy wyobrazimy sobie, że Neil, chłopiec z zespołem Downa, który został wypchnięty przez grupkę młodzieży z autobusu – mógłby zginąć w czasach panowania zbrodniczego systemu, ale i teraz jest szykanowany – to przeraża. Łatwo uprzedzić się do inności, zwłaszcza, gdy się jej nie rozumie ani nie zna. Spektakularny przykład to obcy – pracujący za mniejsze pieniądze, rzekomo odpowiedzialni za upadek firmy taty Jessie. Przesiadują na ławkach i mówią innym językiem, w oczach miejscowych są pewnie sprawcami rozbojów, nieszczęść... Dopiero ojciec Jessie, który po upadku firmy sam musiał wyjechać na emigrację i poznał gorzki smak samotności i tego, że w obcym kraju trudno mówić językiem gospodarzy – koi oskarżycielskie zapędy, obnaża krzywdzący mechanizm stereotypów i uprzedzeń.

To opowieść wielowątkowa i wielopoziomowa. Bo przecież wszystko zaczyna się po prostu bajką o dwóch kuzynkach – księżniczkach, którym zaczęło być coraz dalej do siebie, choć w dzieciństwie były tak bliskie. Jedna stara się bardziej, ale nie może przecież zmusić drugiej do kontaktów. Obie mają babcię – tę samą, ostatnio bardzo niedomagającą, ale różni je stosunek do niej. 

Od rodzinnych rozczarowań, poprzez chorobę, zauroczenie kolegą z klasy, zawirowania w przyjaźni, dochodzimy do wyjątkowych lekcji życia. Przeczytajcie tę książkę sami, polećcie ją swoim nastoletnim dzieciom. Poruszająca, zaskakująca i bardzo potrzebna jako głos w ogólnoludzkiej debacie dotyczącej porzucenia stereotypów, uprzedzeń, a także łatwej do wprowadzenia w obieg pokusy oceniania, odrzucania i wyśmiewania tych, którzy myślą inaczej. Naprawdę robi wrażenie.

Anna Kossowska-Lubowicka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • ryms w empikach
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Żółwik