Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Rycerz Lwie Serce

Autorzy: , dodano Piątek, 22 września 2017 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Rycerz Lwie Serce. Książka - gra, której bohaterem jesteś ty!"
Delphine Chedru
przeł. Joanna Wajs
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2017 

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Rycerz Lwie Serce” to kolejna na polskim rynku książka - gra, która po „Detektywie Pierre w labiryncie” autorstwa zespołu Hiro Kamigaki i IC4DESIGN, zapewni niebanalną rozrywkę zarówno małym, jak i większym czytelnikom.

Jest to niezwykła bajka o mężnym rycerzu Lwie Serce, który w pewnym momencie utracił odwagę i trzeba mu tę odwagę pomóc odnaleźć. W przypadku książki Delphine Chedru rola swoistego przewodnika przypada młodemu czytelnikowi. To on przeprowadza osłabionego w swej odwadze rycerza przez kolejne strony i, poprzez wybór rozwiązania zadania, decyduje o jego dalszych przygodach. Czy nowy bohater będzie na tyle odważny, by wejść do ciemnej dziupli, czy wskoczy do jaskini lwów, czy podąży za głosem syreny w morskich odmętach? Czytając „Rycerza…” po raz pierwszy, mały śmiałek działa trochę zachowawczo, trochę boi się wejść do dziupli i wybiera bezpieczniejsze schody oświetlone jasną pochodnią. Dopiero za drugim, trzecim razem ośmiela się wskoczyć do jaskini lwów i płynie za syreną.

Książka z pewnością nie znudzi się szybko – zadania rozmieszczone na ponad 40 stronach, przepięknie zilustrowanych przez samą Delphine Chedru, odsyłają raz do przodu, o kilka stron dalej, raz cofają do początku, co mogłoby poniekąd demotywować. Ale tam, gdzie starszy już dawno machnąłby ręką i zmienił lekturę, młody rycerz brnie dalej i szuka innego rozwiązania, które poprowadzi go dalej przez karty tej niezwykłej książki. Bo dzieci, oprócz tego, że mogą być wytrwałe i cierpliwe, są przede wszystkim ciekawe. To one kreują historię o rycerzu Lwie Serce i chcą sprawdzić, jaki będzie jej finał.

Styl opowieści nawiązuje do instrukcji dołączanych do gier – wielbiciele planszówek z pewnością szybko odnajdą się w tych specyficznych, krótkich sformułowaniach wprowadzających graczy w akcję. Nie ma tu barwnych opisów otoczenia – bo i po co! Wszystko świetnie oddane jest na ilustracjach: niby proste wyraziste kreski, niby najzwyklejszy rycerz, ale mozaikowe wzory na ścianach pawilonu, misterne witraże w oknach ptaszarni i, ach! Ogród Spojrzeń! To wszystko utrzymane jest w ciemnej, kontrastowej kolorystyce, z przewagą potęgującej strach czerni.

W tej książce - grze spotykamy bohaterów klasycznych bajek o rycerzach i smokach, przy czym tu nagrodą za wykonanie zadania nie jest ręka królewny i pół królestwa jej ojca, ale… odwaga i przekonanie o tym, że jestem dzielny i mogę wszystko. Bo zadania wcale nie są łatwe.

Książka w ciekawy sposób ćwiczy spostrzegawczość poprzez odnajdywanie różnic, skomplikowanych kształtów, wyjścia z labiryntu oraz towarzyszy drogi rycerza Lwie Serce. Jest również świetną podstawą do rozmów o obyczajach rycerskich: turniejach, ekwipunku, kodeksie, wojnach, legendach. Nawiązuje bowiem do historii o angielskim królu Ryszardzie Lwie Serce, słynącym z męstwa i towarzystwa swoich dzielnych rycerzy. Tytuł przywołuje również na myśl powieść o braciach Lwie Serce. Astrid Lindgren stworzyła postaci Jonatana i Sucharka, zaś Delphine Chedru daje podstawy do historii o innych dwóch bohaterach: rycerzu Lwie Serce i każdym czytelniku. Elementem przewodnim dla wszystkich tych trzech historii jest odwaga. I o niej przede wszystkim warto porozmawiać z dzieckiem podczas lektury tej nietypowej książki.

 

Karolina Fyszel-Koźlicka - jak każda matka i żona, działa na kilku etatach. Jakikolwiek czas wolny spędza na piciu kawy, czytaniu, oglądaniu dobrych filmów, planowaniu kolejnych wypraw, wyszukiwaniu kolejnych pięknych książek dla dzieci swoich i okolicznych. Szczęśliwie bożowolanka.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej