Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Co się dzieje z moim ciałem

Autorzy: , dodano Niedziela, 8 sierpnia 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (10-12 lat), Książki dla młodzieży

"Co się dzieje z moim ciałem. Książka dla dziewcząt i rodziców"
"Co się dzieje z moim ciałem. Książka dla chłopców i rodziców"
Lynda Madaras, Area Madaras
przeł. Hanna Jankowska
Wydawnictwo W.A.B., 2006


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Czy pamiętacie rozmowy o dojrzewaniu albo o seksie ze swoimi rodzicami? Myślę, że niewielu z nas, dorosłych, może je sobie przypomnieć, bo o TYM się po prostu nie mówiło. W TYCH SPRAWACH edukowała szkoła, ewentualnie robili to koledzy i skąpo – czasopisma, na przykład „Filipinka” (no chyba że ktoś dorwał "Sztukę kochania" Wisłockiej albo "Kamasutrę"! :-). Temat był wstydliwy, przy czym wstydziliśmy się my, wtedy dzieci, ale nasi rodzice też.

Dziś czasy są inne, dostęp do informacji szeroki, otwartość na tematy tabu większa. No i powstają naprawdę fajne książki o cielesności, dojrzewaniu, seksualności.

Z dużym zainteresowaniem przejrzałam poradniki amerykańskiej pedagożki Lyndy Madaras, która do tej pory napisała kilkanaście książek o dojrzewaniu. Po lekturze stwierdzam z całą pewnością, że zrobiła to fachowo i rzetelnie. Wydania dla dziewcząt i chłopców "Co się dzieje z moim ciałem" są świetnymi podręcznikami dla nastolatków (każda z tych książek ma mniej więcej 250 stron). Madaras napisała te książki wspólnie z córką, która będąc wtedy nastolatką pomogła swojej mamie zrozumieć wiele ważnych kwestii dotyczących dojrzewania. Wasze dzieci dowiedzą się z nich wszystkiego na temat ciała i dojrzewania. Autorka zrozumiale opisuje kwestie związane m.in. z miesiączką, ejakulacją, rośnięciem piersi, owłosieniem łonowym, poceniem się, wagą, pryszczami. Lynda Madaras nie unika też takich tematów, jak masturbacja, uczucia homoseksualne, zagrożenia związane z odchudzaniem się, antykoncepcja, przestępstwa na tle seksualnym. Pisze o tym w sposób wyważony, obok swojego komentarza przytacza też inne opinie. Poradniki skupiają się przede wszystkim na dojrzewaniu, zmianach fizycznych obu płci. Sprawom seksu autorka nie poświęca w nowszych wydaniach wiele miejsca. „Uważam, że dzieci, którym nie dostarczy się informacji na temat dojrzewania, rozwiewającej ich obawy i wątpliwości […], nie zareagują na wysiłki rodziców lub nauczycieli pragnących im wpoić zasady moralne czy choćby wskazówki dotyczące bezpiecznych, zdrowych zachowań seksualnych” – tłumaczy Madaras w przedmowie.

Zachęcam też dorosłych do lektury poradników. Polecam wstęp autorki skierowany właśnie do rodziców. Lynda Madaras jako matka i czynna pedagożka, która podczas swojej kariery spotkała tysiące nastolatków, być może otworzy oczy niejednemu z nas. Chodzi głównie o to, by postarać się zrozumieć swoje dziecko i nauczyć się z nim rozmawiać o dojrzewaniu, i nie tylko o dojrzewaniu.

Ewa Skibińska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • czaple
 • ryms w empikach