Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Drzewo darów

Autorzy: , dodano Wtorek, 27 marca 2018 | kategoria: Zapowiedzi, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Drzewo darów"
Shel Silverstein
przeł. Grażyna Chamielec
Wydawnictwo Kinderkulka, 2017
premiera: wrzesień 2017

« wróć na stronę listy informacji o książkach

 

„Drzewo darów” to światowy bestseller, który po raz kolejny został wydany w Polsce. Nic dziwnego – tę uniwersalną, ponadczasową przypowieść o bezwarunkowej miłości każdy powinien mieć w swoim domu. Bo, choć bardzo oszczędna w słowa i ilustracje, jest bardzo bogata w znaczenia.

Shell Silverstein stworzył swoją książkę w charakterystycznej, soczyście zielonej okładce w 1964 roku. Od tego czasu przetłumaczono ją na wiele języków i sprzedano ponad 10 milionów jej egzemplarzy na całym świecie. Co więcej – książka ta nadal jest regularnie wznawiana. Co zatem w „Drzewie darów” jest tak niezwykłego, że wydawcy i rzesze czytelników wracają do niego? Co może być głębszego w opowieści o drzewie, które oddaje pewnemu chłopcu wszystko, co ma, i jest szczęśliwe, dając? Czego można nauczyć się od chłopca, który potrafi tylko brać? 

O fenomenie „Drzewa darów” stanowi z pewnością prostota przekazu. Autor kilkoma kreskami i w kilku zdaniach przedstawia historię jabłoni, która kochała swojego chłopca. Pozornie nieskomplikowana opowieść, jak w klasycznej bajce rozpoczynająca się słowami „Była sobie kiedyś jabłoń”, kryje za sobą moc niewypowiedzianych treści i ważnych tematów, które można poruszyć z dzieckiem bądź przemyśleć samemu. Nie sztuką jest bowiem opowiadać o skomplikowanych sprawach w skomplikowany sposób, używając trudnych pojęć. Sztuką jest opowiedzieć o nich w taki sposób, który poruszy każdego odbiorcę – zarówno młodszego, jak i tego starszego.

Dzięki ogromnej przestrzeni, jaką autor pozostawia czytelnikowi w tym, co pomiędzy słowami, „Drzewo darów” będzie miało tyle interpretacji, ilu odbiorców: każdy znajdzie tu coś dla siebie i o sobie. Jedni odnajdą tu być może historię o poświęceniu albo odwrotnie: o bezdusznym wyzyskiwaniu, inni – o relacji między człowiekiem a Bogiem, kolejni odniosą ją do aktualnych palących kwestii związanych z ekologią, braku poszanowania dla natury czy też do swoich relacji w rodzinie. 

Treść „Drzewa darów”, pozbawiona określonych ram czasowych, kontekstu historycznego czy politycznego, zabrzmi zawsze tak samo. To my, patrząc przez pryzmat naszego doświadczenia, tego, co mamy za sobą lub co dopiero odkrywamy – za każdym razem będziemy odczytywać tę książkę na nowo. Inaczej zrozumie ją dziecko. Inaczej odbierze ją młody rodzic. Co innego zwróci uwagę dziadka, który będzie czytać ją swojemu wnukowi. Jakie wspomnienia sprowokuje treść „Drzewa darów”, co zostanie dopowiedziane? Naprawdę warto przekonać się o tym i wracać do książki Shela Silversteina na różnych etapach swojego życia.

 

Karolina Fyszel-Koźlicka

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Ryms na Facebook