Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 22 stycznia 2018 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków"
tekst i ilustr. Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2017 


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

 

 

Ten, kto miał okazję odwiedzić dom i ogród Ewy i Pawła Pawlaków, wie, że to prawie raj. I ja w nim lata temu byłam, miód i wino piłam. Dlatego też z ogromną przyjemnością oglądam i czytam ich autorski "Mały atlas ptaków". Dzięki niemu na chwilę przeniosłam się w to magiczne miejsce trochę jak z bajki.

W "Małym atlasie ptaków" Ewy i Pawła Pawlaków znajdują się świetne teksty Ewy o stałych bywalcach ogrodu. Historia zaczyna się tak:

„Na początku był dom. Dom w budowie, bez okien. Ale już wtedy miał mieszkańców. Ptak, który nas przywitał, raz po raz się kłaniał, jakby mówił: «Witam państwa uprzejmie! Proszę się czuć jak u siebie»”.

Tym ptakiem okazał się kopciuszek. Na kolejnych stronach mamy opisy innych bywalców, m.in. szpaka, sroki, wilgi, kosa, pokrzewki – w sumie dwudziestu ptaków – oraz ich portrety pieczołowicie uszyte przez Ewę, która słynnie z tego, że z resztek materiałów o przeróżnych fakturach i wzorach, z guzików, koralików i kolorowych nici czyni małe cuda. I uczyniła. Każdy ptak to koronkowa robota.

Paweł z kolei namalował skrzydlatych przyjaciół akwarelą, delikatnie i z czułością. Obok opisów i portretów Ewy znajdują się jego ilustracje ukazujące ptaki w różnych pozach. Poza tym Paweł książkę zaprojektował i – jak przypuszczam, znając jego perfekcjonizm – wiele razy przed drukiem sprawdził.

Atlas zawiera też zdjęcia autorstwa Ewy, a przy niektórych okazach znajdują się pióra pieczołowicie przyklejone plasterkiem (kto przykleił, no kto?) oraz świetnie rysunki Hani Cisło. Dużo się dzieje na tych rozkładówkach, ale wszystko jest spójne i pasuje do siebie jak ulał.

"Mały atlas ptaków" wcale nie jest taki mały. To książka kartonowa, pomyślana w taki sposób, aby w fascynujący świat ptaków wtajemniczyć małych odbiorców, ale gwarantuję, że wiele radości, ba, nawet wzruszeń, dostarczy dorosłym. Widać i czuć, że małżeństwo Pawlaków żyje w idealnej symbiozie z ptasią ferajną.

PS Mnie osobiście bardzo brakuje tu gila, ale liczę, że pojawi się drugie wydanie, rozszerzone, z gilem na froncie, czego sobie i wszystkim życzę.

Marta Lipczyńska-Gil

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Arctic
 • czaple