Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Nie ma się co obrażać

Autorzy: , dodano Środa, 20 grudnia 2017 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla rodziców

"Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja"
Wybór, wstęp i redakcja: Patryk Mogilnicki
Karakter, 2017


« wróć na stronę listy informacji o książkach

 

 

Patryk Mogilnicki, artysta, który szerszej publiczności jest znany przede wszystkim z ilustracji prasowej, z cyklu „Fantasmagorie” oraz charakterystycznych portretów aktorów (codziennie ze ściany patrzy na mnie Bill Murray autorstwa Patryka), zainicjował projekt pt. "Nie ma się co obrażać. Nowa polska ilustracja". Zaprosił dwadzieścioro jeden jak to określił we wstępie, „oryginalnych twórców rodzimej ilustracji, funkcjonujących TU i TERAZ”. Kogo tu mamy? Oto lista wybrańców:

Karol Banach, Ada Buchholc, Dominik Cymer, Barbara Dziadosz, Zosia Dzierżawska, Ania Goszczyńska, Daniel Gutowski, Gosia Herba, Tymek Jezierski, Paweł Jońca, Izabela Kaczmarek-Szczurek, Jan Kallwejt, Bartek „Arobal” Kociemba, Michał Loba, Agata Marszałek, Paweł Mildner, Ola Niepsuj, Dawid Ryski, Maciej Sieńczyk, Marianna Sztyma, Magda Wolny.

Na łamach książki zaproszeni przez Mogilnickiego artyści oraz on sam odpowiadają na swoistą ankietę, obejmującą następujące zagadnienia – droga (artystycznego rozwoju), pierwsze rysunki, szkoły, pierwsze publikacje, absurdalne sytuacje, miejsce pracy, plany... Dzięki temu odkrywają oni przed nami tajemnice swoich warsztatów i codziennego życia.

Czytając ich zwierzenia dowiadujemy się, że wielu z nich pracuje w domu i łączy życie rodzinne z pracą. Piszą o tym, co widzą za oknem, co im w pracy pomaga, a co rozprasza, co napędza, a co frustruje… Odkrywanie tych tajników jest z jednej strony fascynujące, poznajemy bowiem ludzi z krwi i kości, ale z drugiej strony te same pytania zadane dwudziestu jeden osobom chwilami powodują przesyt. Brakuje mi tu żywej rozmowy, słownego ping-ponga, ale domyślam się, że zrobienie wywiadów z tyloma osobami byłoby nie lada wyzwaniem. Poza tym nie każdy artysta lubi mierzyć się oko w oko z rozmówcą. Może ta forma pozwoliła niektórym otworzyć się bardziej i dzięki temu mamy szansę poznać ich bliżej.

Książka zawiera bardzo dużo reprodukcji. To ogromny atut. Projekt jest przejrzysty i mimo niedużego formatu prace artystów prezentują się dobrze. Tom ma świetną okładkę, którą zaprojektowała Ola Niepsuj, a dzięki przyjaznej, miękkiej oprawie jest miły w dotyku. To ładny obiekt, z którym chce się obcować – czytać, oglądać, dotykać. Dla wielbicieli książek w formie drukowanej ma to znaczenie.

Przy tego typu projektach niemal zawsze pojawia się uczucie niedosytu, że wśród wymienionych artystów kogoś brakuje, ale... „nie ma się co obrażać”. Jest dobrze. Jest z klasą. Z Karakterem!

 

Marta Lipczyńska-Gil, recenzja ukazała się w 30. numerze "Rymsa"

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • Plasterek
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba