Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pisklak

Autorzy: , dodano Środa, 26 kwietnia 2017 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (0-3 lata), Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Pisklak"
Dorota Gellner
ilustr. Jona Jung
Wydawnictwo Bajka, 2017

"Mydło"
Małgorzata Strzałkowska
ilustr. Adam Pękalski
Wydawnictwo Bajka, 2017

"Koala nie pozwala!"
Rafał Witek
ilustr. Emilia Dziubak
Wydawnictwo Bajka, 2016

"Myszka"
Dorota Gellner
ilustracje: Dobrosława Rurańska
Wydawnictwo Bajka, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Cztery książki, troje autorów, czworo ilustratorów, czworo głównych bohaterów (trzy zwierzaki, jeden przedmiot), rymowany tekst, barwne ilustracje, jedno wydawnictwo… Tyle ogólnie można powiedzieć o najnowszych kartonowych publikacjach Wydawnictwa Bajka.

A każda z nich jest interesująca. Małgorzata Strzałkowska w „Mydle” rozwiązała problem wszędobylskiego brudu. Tytułowy bohater brawurowo poradził sobie nie tylko z mieszkańcami królestwa, ale nawet z ulicami i budynkami. Zabawny wiersz wieńczy zaskakująca puenta, a smaczku dodają doskonałe ilustracje Adama Pękalskiego, który, jak zawsze, z humorem sportretował poddanych króla czyściocha.

Rafał Witek w książce „Koala nie pozwala!” zapoznaje czytelników z osobliwym przedstawicielem torbaczy, zaznaczając, że nie należy on do rodziny niedźwiedzi! Koala wymaga szacunku, nie warto mu przeszkadzać w porze posiłków, a gdy ktoś ma ochotę cmoknąć go w nosek, musi napisać… wniosek! Koale słyną ze stoickiego spokoju, toteż nie należy ich niepokoić. Emilia Dziubak z prawdziwym wdziękiem sportretowała tytułowego bohatera oraz małego urwisa, który za wszelką cenę ów spokój chce zburzyć. Jest z czego się pośmiać.

Dorota Gellner ukazała Myszkę jako uczuciową istotkę, która gdy się śmieje lub płacze, boi lub złości, wstydzi lub kocha – robi to całą sobą. Dobrosława Rurańska każdą z rozkładówkowych ilustracji stworzyła w innej kolorystyce, zapełniając strony roślinami, owadami i zwierzętami. Dzięki temu czytelnik ma wrażenie, że wszedł do mysiego świata, zmniejszając się nawet do rozmiaru gryzonia, by z bliska przyjrzeć się, co tytułową bohaterkę wzrusza, martwi lub zawstydza. Rymowanka uczy, że każdemu towarzyszą różne uczucia, a wszystkie są równie ważne i potrzebne.

Jest jeszcze „Pisklak” Doroty Gellner z ilustracjami Jony Jung. Zabawną rymowaną historyjkę o parze ptaków oczekującej potomka i zamieszaniu, jakie fakt ten wprowadza w królestwie, wieńczy optymistyczne zakończenie, dające wiarę w bezwarunkową miłość. Jona Jung (pani od „Florki”) zadbała o oprawę graficzną, wplatając tekst w dowcipne ilustracje. Czyta się tę książeczkę równie dobrze co ogląda. Dynamika tekstu idealnie koresponduje z dynamiką obrazu, a optymistyczne przesłanie wywoła uśmiech na niejednej buzi.

Trudno stwierdzić, która z tych pozycji jest najlepsza, bowiem wszelkie porównania są bezzasadne. Ocena jest sprawą gustu, a nie możemy zapomnieć, że i najmłodsi czytelnicy, do których seria jest skierowana, mają swoje preferencje. Jedno jest pewne – to jakość sygnowana polskimi nazwiskami, które mają swoją markę.

Agata Hołubowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • czaple
 • Żółwik
 • ryms w empikach