Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pięć skarbów pod wielkim śniegiem

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 8 maja 2017 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

„Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz”
Anna Czerwińska-Rydel
ilustr. Marianna Oklejak
Wydawnictwo Na szczyt, 2017


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Pięć skarbów pod wielkim śniegiem. Opowieść o Wandzie Rutkiewicz” to książka o mądrej, odważnej i niezwykle silnej kobiecie, która wpisała się nie tylko na karty historii polskiego alpinizmu i himalaizmu, ale przede wszystkim światowego. Nie uważała siebie za feministkę, ale walczyła o uznanie i szacunek dla kobiet podczas wypraw zdominowanych przez mężczyzn. Organizowała także wyprawy kobiece, by pokazać światu, że bez męskiego udziału możliwe jest zdobywanie trudnych ścian wspinaczkowych i najwyższych szczytów świata.

Jestem pod wrażeniem tej książki – zarówno bohaterki, jej przemyśleń i dokonań, wspaniałego tekstu autorstwa Anny Czerwińskiej-Rydel oraz ilustracji Marianny Oklejak. Ciekawa konstrukcja, nietuzinkowa i bogata szata graficzna (ilustracje tworzone na podstawie fotografii), swoisty rozmach w realizacji tej publikacji sprawiają, że nie tu miejsca na nudę. Jedynie „ale” to uczucie niedosytu, bo właściwie chciałoby się dalej czytać i czytać…

Himalaizm to sport nieustannie igrający ze śmiercią. To spotkania z nią oko w oko, gdy odchodzą najbliżsi, którym nie sposób pomóc. To walka ze swoimi słabościami i buntami organizmu, nad którym na bardzo dużych wysokościach człowiek traci kontrolę. Zdarza się, że ambicje nie idą w parze z możliwościami. Wanda Rutkiewicz od dzieciństwa była silną i zdecydowaną osobą, która uparcie dążyła do celu. Wysportowana, inteligentna, zdolna, piękna kobieta, dla której słowo „niemożliwe” nie istniało. Była bezkompromisowa i liczyła się z tym, że w chwilach ostatecznych musi być samowystarczalna – przez takie cechy i myślenie nie zawsze była akceptowana przez innych. Nawet miłość (dwa razy wyszła za mąż) nie była w stanie przeszkodzić jej w realizacji pasji.

Autorka, zachowując konstrukcję fabularną jak przy pierwszej części „górskiej” trylogii Wydawnictwa Na szczyt - opowieści o Jerzym Kukuczce, skupiła się na ostatniej wyprawie bohaterki, przeplatając ją wspomnieniami z dzieciństwa i wczesnej młodości, relacjonowanych głównie przez jej matkę, Marię Błaszkiewicz. Dodatkowo publikacja jest wzbogacona wieloma cytatami tytułowej bohaterki. Anna Czerwińska-Rydel doskonale potrafiła się wczuć w potencjalne ostatnie refleksje Wandy Rutkiewicz, zanim ta została na zawsze na górze Kangchendzönga (8586 m n.p.m.). W tych ostatnich chwilach była przecież sama i nikt tak naprawdę nie wie, o czym mogła wtedy rozmyślać…

Przy okazji czytelnik poznaje także inne postacie polskiego (i nie tylko) taternictwa, alpinizmu i himalaizmu – partnerów wielu wypraw Wandy Rutkiewicz. Uczy się, że bez pracy nad sobą, uporu i wiary nie da się spełniać marzeń. To książka tchnąca optymizmem, choć przecież nie kończy się happy endem. Opowieść jest warta przeczytania, a Wanda Rutkiewicz warta poznania i zapamiętania. Walczyła o swoje marzenia i jej postawa uczy innych, jak to robić. Polecam!

Agata Hołubowska

link

Dodaj komentarz





Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • czaple
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble