Kategorie

Audiobooki

Filmy dla dzieci (6-10 lat)

Komiksy

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

12 półtonów. Książka o muzyce

Autorzy: , dodano Piątek, 10 lutego 2017 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"12 półtonów. Książka o muzyce"
Zuzanna Kisielewska
ilustr. Jerzy Gruchot i Wojciech Koss / Full Metal Jacket
Wydawnictwo Druga Noga, 2017


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Czy trzeba słyszeć, żeby cieszyć się muzyką? Kiedy powstał najstarszy muzyczny hit? Dlaczego smutne piosenki poprawiają humor?

Stworzona z myślą o czytelnikach od 9 lat wzwyż książka „12 półtonów. Książka o muzyce” Zuzanny Kisielewskiej pęka w szwach od zaskakujących pytań i równie zadziwiających odpowiedzi. Składają się one na fascynującą opowieść, która zaczyna się od klaśnięcia w dłonie i przyjrzenia się temu, czym są dźwięki, by później wnikać w rozmaite, często mało oczywiste oblicza muzyki. Już z pierwszego rozdziału, którego głównymi bohaterami obok dźwięku są melodia i rytm, dowiadujemy się m.in., kto używał mostu zamiast instrumentu, jak wyglądają melodie, dlaczego u Azjatów łatwiej niż u Europejczyków o słuch absolutny i co ma wspólnego ewolucja z poczuciem rytmu.

Rozdział drugi to dla odmiany wyprawa w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, skąd wzięła się muzyka. Czy wynalazły ją matki? Co łączy ją z astronomią? Jak powstał zapis nutowy? Po prześledzeniu początków muzyki zastanawiamy się, po co muzyka właściwie jest. Napoleon, Bob Marley, walczący o niepodległość Estończycy, mieszkańcy wenezuelskich slumsów i amazońskich lasów, kibice, a nawet krowy – to tylko niektórzy z bohaterów trzeciego rozdziału, w którym aż kipi od przykładów wykorzystania muzyki w życiu codziennym.

Na koniec tłumacząc m.in. co to jest efekt Mozarta, skąd biorą się ciarki na plecach podczas słuchania muzyki, albo wywoływany nią trans, autorka wnika w tajniki jej działania na ludzki mózg.

W rezultacie ta naszpikowana ciekawostkami książka to porządna dawka wiedzy nie tylko z teorii muzyki, ale także z historii, psychologii, a nawet neurobiologii. Na próżno jednak szukać w niej sztywnych definicji i formułek. Zamiast nich w książce królują anegdoty i barwne przykłady, które pozwalają dzieciom wyrobić sobie abstrakcyjne wyobrażenie o muzyce. Ta ostatnia, mimo że rozłożona na części pierwsze wciąż pozostaje tajemnicza i magiczna. Wielka w tym zasługa dowcipnych i uwodzących wyobraźnię ilustracji autorstwa Jurka Gruchota i Wojtka Kossa ze studia Full Metal Jacket.

Książka „12 półtonów” bynajmniej nie wyczerpuje tematu muzyki.

Dlatego w przygotowaniu mamy kolejne dwa tomy z nią związane. W drugim z serii, zatytułowanym „12 wspaniałych”, przyjrzymy się twórcom muzyki i jej gatunkom.

Patronat: Sinfonia Varsovia, NCK, Fundacja Muzyka jest dla wszystkich, Fundacja Uniwersytet Dzieci.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • maly atlas ptakow
 • jajo
 • zbuntowany elektron
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • prosiaczek
 • ksiazka za dyche
 • Arctic