Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Sokrates og pappa

Autorzy: , dodano Środa, 25 stycznia 2017 | kategoria: Obce strony

"Sokrates og pappa" (język: bokmål)
Einar Øverenget, Øyvind Torseter
Aschehoug 2009

"Sokrates og pappa tar seg tid"
Einar Øverenget, Øyvind Torseter
Aschehoug 2011


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Einar Øverenget, Øyvind Torseter (ill.), Sokrates og pappa og Sokrates og pappa tar seg tid

Sokrates był jednym z największych filozofów starożytnej Grecji. Nie pozostawił żadnych pism, jednak jego poglądy przetrwały dzięki znakomitym uczniom na przykład Platonowi, który uwiecznił i rozsławił swego mistrza w dialogach. Sokrates uwielbiał rozmawiać z ludźmi, zadając pozornie banalne, a w rzeczywistości kłopotliwe pytania, na przykład: „Co to znaczy być dobrym człowiekiem?”. Rozmowa prowadziła zazwyczaj do udowodnienia niewiedzy rozmówcy i obalenia fałszywych przekonań. Potem następował drugi, pozytywny etap – docieranie do wiedzy i prawdy.

Sokrates inspirował wielu twórców, stając się bohaterem m.in. wierszy i dramatów. Trafił również do literatury dla dzieci. Einar Øverenget (ur. 1964) napisał dwie książeczki dla małych czytelników "Sokrates og pappa" ("Sokrates i tata") i "Sokrates og pappa tar seg tid" ("Sokrates i tata mają dla siebie czas"). Nie jest zaskoczeniem, że autor jest filozofem i ma na swoim koncie również książki dla dorosłych czytelników. Pisanie o filozofii dla dzieci ma w Norwegii znakomitych poprzedników, by wymienić Joisteina Gaardnera i jego bestseller "Świat Zofii". Czy książki Øverengeta wzbudzą podobne zainteresowanie poza granicami Norwegii? Trudno powiedzieć, czy tak się stanie. Warto jednak warto zauważyć tę wartościową propozycję dla dzieci.

Gdybym miała wskazać, to, co najbardziej podoba mi się w tych książkach, to na pierwszym miejscu znalazłby się relacja między tatą a małym synkiem. Rozmowy między nimi emanują miłością, szacunkiem i ciepłem. Dorosły traktuje dziecko jak równorzędnego partnera w dyskusji, co więcej partnera, od którego może się czegoś nauczyć.

Interesujące jest, w jaki sposób autor pokazuje różnicę między dorosłym a dziecięcym widzeniem/poznawaniem świata, zdecydowanie na korzyść tej drugiej. To właśnie mały Sokrates, noszący imię na cześć słynnego filozofa, zadaje pytania, które wyrywają tatę ze standardowego (czytaj: schematycznego i pozbawionego świeżości) myślenia. Dorosły musi się nieźle gimnastykować, aby odpowiedzieć np. na pytanie: "Czym jest czas?". Czytelnik (duży i mały) odnosi dużą przyjemność z tej myślowej ekwilibrystyki; jest zabawnie i mądrze. Czegóż chcieć więcej? Można pragnąć jeszcze dobrych ilustracji. Ale i to pragnienie to jest spełnione. Øyvind Torseter, znany nam choćby z omawianej niedawno książki "Mulegutten" http://trolleimisie.blogspot.no/2017/01/yvind-torseter-mulegutten.html stworzył ciekawe ilustracje. Wykorzystał mieszaną technikę, łącząc tradycję (rysunek, kolaż) i nowoczesność (technika komputerowa). Zastosował jasne, żywe i nasycone kolory, które nadają książce optymistyczny i radosny charakter.

Marta Tomczyk-Maryon

Einar Øverenget, Øyvind Torseter, "Sokrates og pappa", Aschehoug 2009
Einar Øverenget, Øyvind Torseter, "Sokrates og pappa tar seg tid", Aschehoug, 2011
Język: bokmål
Grupa wiekowa/: 6-9

Recenzja w wersji dwujęzycznej ukazała się na blogu „Trolle i misie” http://trolleimisie.blogspot.no/

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej