Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Whatever happened to my sister?

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 9 stycznia 2017 | kategoria: Obce strony

"Whatever happened to my sister?"
Simona Ciraolo
Flying Eye Books, 2015


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Whatever happened to my sister?" to historia opowiedziana z perspektywy kilkuletniej dziewczynki, która pewnego dnia zauważa, że z jej ukochaną starszą siostrą dzieje się coś dziwnego… Dziewczynka z detektywistycznym zacięciem próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, skąd się wzięły te niepokojące zmiany. Bierze pod lupę rodzinny albumu ze zdjęciami i skanuje pamięć w poszukiwaniu pierwszych symptomów. Fakty są następujące: siostra stała się wyższa (a przecież nigdy nie była zbyt wysoka), znudzona (na entuzjastyczne zaczepki udziela krótkiej odpowiedzi - „nie”) i bardzo tajemnicza (wszystko notuje w pamiętniku). Starszy czytelnik prawdopodobnie dość szybko odkryje, że proces odpowiedzialny za te zmiany powszechnie nazywamy dojrzewaniem.

Simona Ciraolo w rozczulający sposób mówi o siostrzeństwie w kontekście dorastania. Trafnie opisuje ambiwalencję wpisaną w to doświadczenie. Z jednej strony dziewczynki łączy bliska więź oparta na czułej trosce i bezkrytycznym podziwie. Na co dzień tworzą rezolutny tandem. Z drugiej strony w okresie intensywnego dojrzewania starsza siostra zaczyna oddalać się od młodszej, a próby zbliżenia skutkują zazwyczaj przykrą odmową z jej strony.

"Whatever happened to my sister?" opowiada właśnie o tych naturalnych zmianach, poczuciu odrzucenia, tęsknocie, ale i relacji, która wbrew obawom młodszej siostry nie rozpada się z gwałtownością zatrzaskiwanych przed nosem drzwi, tylko powoli się przekształca, ostatecznie wnosząc do ich rodzinnego życia nową jakość.

Opowieść nie jest ani sztucznie terapeutyczna, ani trudna do przełknięcia jak gorzka pigułka, która ma pomóc poradzić sobie z problemem. Działa raczej jak słodko-kwaśna oranżada w proszku, która wywołuje nostalgiczne wspomnienia. Jest urocza i bezpretensjonalna zarówno w obrazach, jak i w treści.

Ciraolo łączy w swoich ilustracjach farby z kredką, a całość ‒ począwszy od przyjemnego w dotyku papieru po kadry utrzymane w ciepłej kolorystyce ‒ buduje kameralny, przytulny nastrój. Niestety trudno zweryfikować to osobiście, gdyż książka, podobnie jak inne tytuły Simony Ciraolo, nie została jeszcze przetłumaczona na język polski. Można jednak zajrzeć do niej online na stronie autorki: simonaciraolo.com/whatever-happened-to-my-sister. Podejrzewam, że w pierwszej kolejności zachwyci tych, którzy w hierarchii rodzinnej zajmowali miejsce młodszego rodzeństwa, dlatego jako czytelniczka dorastająca w towarzystwie trzech sióstr polecam ją z całego swojego (najmłodszego) serca.

Marta Król-Szczepkowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • czaple
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook