Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Kamyki Astona

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 3 stycznia 2011 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Kamyki Astona"
tekst i ilustr. Lotta Geffenblad
przeł. Hanna Dymel-Trzebiatowska
Wydawnictwo EneDueRabe, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Miłość, która ożywia kamienie

Przestrzeń zatopiona w zmierzchu, przeszyta świstem wiatru, skruszona lodem i pogrążona w ciszy, pośród której - jakby samotnie, ale razem - stawia kroki Aston i jego mama. W takiej scenerii otwiera się przed nami książka „Kamyki Astona” szwedzkiej pisarki Lotty Geffenblad.

Aura dość odmienna – jak przystało na książki dla dzieci i o dzieciach – można rzec: nawet dziwna.

Nie ma tu bowiem krzykliwego, dziecięcego entuzjazmu, kolorowych zabawek, jasnych i jaskrawych barw dzieciństwa. W kontrapunkcie natomiast znajdujemy milczenie, połączone z zapatrzeniem, w wymiarze harmonii i pogodzenia. Funduje to czytelnikom bohater książki Aston – szczeniak o wielkich oczach. smutno i żałośnie patrzących, ale też obdarzonych darem doskonałego przenikania rzeczywistości. Bowiem czy to pod śniegiem, czy w kałużach jawią się przed oczami Astona zwyczajne, ale w jego optyce niezwykłe, zjawiskowe kamienie. Bohater sięga po nie – zawsze zimne, mokre, lśniące - niczym po żywe, porzucone, skostniałe w swej samotności istoty. W zapalczywej gorliwości, w amoku poszukiwań kamyków mały Aston wciela się w rolę odpowiedzialnego oraz wiernego opiekuna. Pielęgnuje w sobie przeświadczenie, że wokół świat usłany jest małymi, skazanymi na ludzką niepamięć bytami. A w odpowiedzi na ich milczącą, cierpiącą przygodność losu Aston z żarliwą troską przygarnia co dzień kolejnego samotnika, by dać mu dom, kąpiel, ciepłą kołderkę i miejsce do snu.

Zadziwiająca w bajce jest postawa rodziców, tych cierpliwie obserwujących, szanujących zaangażowanie i uczucia syna. Nie krytykują maniakalnej wręcz pasji Astona, nie mają w sobie żądzy ukarania, lecz swoim alternatywnym pomysłem podsuwają drogę wyjścia z kłopotliwej sytuacji.

„Kamyki Astona” niewątpliwie uwrażliwiają i wyostrzają spojrzenie na otaczającą, codzienną rzeczywistość. Ukazują znaki cudowności, jakie czekają na nas na każdym kroku, i które możemy znaleźć przy dobrej woli serca i wnikliwej spostrzegawczości.

Świat nie jest nudny, trzeba tylko umieć w nim się zanurzyć, zatrzymać i znaleźć coś dla siebie. A wtedy życie i każdy dzień stanie się pasją i miłością.

Kamila Nawrot, laureatka grudniowej edycji konkursu na recenzję książki dla dzieci

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • czaple
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Żółwik
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach