Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dolep mi ogon, śnieżyco!

Autorzy: , dodano Piątek, 28 lipca 2017 | kategoria: Nowości, Książki dla młodzieży

"Dolep mi ogon, śnieżyco!"
Magda Gutkowska
Wydawnictwo Muchomor, 2016

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wciągająca, pełna zaskakujących zbiegów okoliczności i tajemnic powieść nie tylko dla nastoletnich czytelników. Ci młodsi znajdą w fabule odbicie swoich problemów, dorosłym być może pomoże zrozumieć nastoletnie emocje i zobaczyć, jak je przeżywają. Międzynarodowa ekipa spotyka się na obozie narciarskim w Alpach. Jest wśród nich szesnastoletnia Łucja, której pogmatwane relacje rodzinne komplikują życie. Ale nie tylko ona boryka się z problemami. Niby różni ci młodzi, a jednak podobni. Bo czy kraj pochodzenia tak naprawdę generuje różnice, czy może sami tworzymy stereotypy w głowie?

Mimo to dzieciaki potrafią się dogadać. Dni upływają im na szlifowaniu umiejętności narciarskich, utarczkach (słownych) z opiekunami i wszelkich innych aktywnościach, które uatrakcyjniają pobyt. Niektórzy na nudę na pewno nie mogą narzekać, bo czekają ich zauroczenia i porywy serca, odkrywanie rodzinnych tajemnic (nie zawsze przyjemnych) i walka z własnymi słabościami. Obóz sportowy będzie dla niektórych prawdziwą kuźnią charakterów. I testem na człowieczeństwo, bo wśród uczestników są też osoby niepełnosprawne. A gdy śnieżyca pokrzyżuje plany obozowiczów, w ekstremalnych warunkach uczestnicy zobaczą, jakimi są naprawdę. To będzie dla nich sprawdzian i niezła szkoła życia.

Autorka stworzyła ciekawych bohaterów: nieidealnych, za to czasami irytujących (te siostrzane kłótnie i dziewczyńskie fochy!), wiarygodnych i mimo wad – sympatycznych. Oczywiście dorośli też bywają nieznośni, a jakże, a przy tym równie ciekawi. A wracając do nastolatków: ich problemy często wykraczają poza zwyczajowe złamane serce, bo do tego dochodzą całkiem poważnie uszkodzone relacje rodzinne oraz różne ułomności fizyczne i psychiczne. Warto zwrócić uwagę na ten wątek i zastanowić się, jak społeczeństwo odbiera i traktuje osoby z różnymi dysfunkcjami. To może być też przyczynek do dyskusji z młodszymi czytelnikami.

Kolejny istotny wątek to rola rodziców w wychowaniu i ich obowiązki wobec dzieci. Bo wychowywanie to nie tylko nakazy i zakazy, to też próba zrozumienia dorastającego dziecka z szalejącymi hormonami i brakiem pewności siebie. Autorka dobrze pokazała cały bagaż emocjonalny, jaki dziecko wynosi z domu i który musi dźwigać nieomal przez całe swoje (młode) życie. Skąd bierze się nastoletni bunt, jakie konsekwencje zachowań dorosłych ponosi dziecko – to tylko niektóre zagadnienia opisane przez autorkę. Tak, jest ich w książce więcej i warto się nad nimi skupić.

Bohaterowie powieści przechodzą wewnętrzną przemianę. Jakkolwiek banalnie to brzmi, w ujęciu Magdaleny Gutowskiej wcale trywialnie nie wygląda.

To całkiem udana książka dla młodzieży, poruszająca istotne dla nich kwestie i stawiająca przed czytelnikiem pytania. Czy warto walczyć o pewne rzeczy aż do końca i płacić za bronione idee wysoką cenę? Tego dowiecie się z powieści. A tytułowy ogon? To taka metafora, której sens powinniście odkryć sami. Powieść ma otwarte zakończenie i chcę wierzyć, że Magdalena Gutowska jeszcze nie powiedziała w kwestii kontynuacji ostatniego słowa.

Magdalena Świtała

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa