Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

O chłopcu, który pływał z piraniami

Autorzy: , dodano Środa, 21 grudnia 2016 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"O chłopcu, który pływał z piraniami"
David Almond
ilustr. Oliver Jeffers
Wydawnictwo Zielona Sowa, 2016

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Davida Almonda znamy z dwóch bardzo dobrych historii: genialnego mrocznego "Skrzydlaka" i mocnego "Dzikusa" łączącego narrację słowem z opowieścią obrazem. "O chłopcu, który pływał z piraniami" to historia ekstrawagancka, która odbiciami w stronę groteski przypominała mi bardzo to, co pisał Roald Dahl.

Zaczyna się szaro, a dalej jest jeszcze mroczniej. Żeby uzasadnić pobudki bohaterów, Almond rysuje posępne tło: miasto, w którym nie ma pracy i żyją ludzie bez perspektyw. Wujek Ernie, zwolniony ze stoczni, zaczyna biznes z puszkowanymi rybami. Zamienia dom w przetwórnię, angażując swoją żonę i siostrzeńca-sierotkę. A siostrzeniec, Stanley Potts, wyjątkowo lubi ryby - ale te żywe. Ma z nimi szczególną więź. Sfiksowany na punkcie konserw wujek robi coś niewybaczalnego... i Stanley ucieka z domu. Zabiera się z trupą wędrujących artystów, Dostoyevskim prowadzącym stoisko z kaczkami do wyławiania i jego nieszczęśliwą córką Nitaschą.

W cyrku jest to, czego nie było w miasteczku, czyli niezależność, serdeczność, tajemniczość i wiele, wiele silnych wrażeń. Jest również coś więcej: wiara w możliwość kształtowania swego losu. Stan ma przeczucie, że jego przeznaczenie wiąże się z rybami, ale uzmysłowi mu to cyrkowy artysta, Pancho Pirelli. Stan nie wie jednak, że przyszłość rodziny zostawionej w mieście nie wygląda różowo, bo zarówno oni, jak i on namierzeni zostali przez FIŚ, czyli Formację d/s Interesów Śliskich.

Jak to u Dahla, mrok pogłębia się, autor nie ma oporów, żeby naprawdę surowo doświadczać bohaterów. Ale gdzieś po drodze mrok nabiera cech groteskowych i w rezultacie czytelnik smuci się, boi i śmieje niemal w tym samym czasie. Almond sprytnie wykorzystuje kontrast między beznadzieją miasta i magią cyrku, w którym wszystko staje się możliwe. Nie wiem, dlaczego cyrkowcy noszą rosyjskobrzmiące nazwiska, czyżby cyrk i balet były w jakiejś wspólnej wyobraźni czymś, co Rosjanom dobrze wychodzi? Oczywiście jest to po prostu miejsce przesady, udawania, i najważniejsze - autokreacji.

Pomysł na historię "od zera do bohatera" był świetny, ale wykonanie mnie rozczarowało. Nieustanne zwroty do czytelnika, które mają - a jakże! - zaangażować go w historię, a zarazem "podkręcić" teatralność, drażniły, bo sama opowieść wydaje się trochę pobieżna i nie do końca spójna w łączeniu smutku i zaskoczenia, w rysowaniu motywacji bohaterów. Na ile jest to kwestia przekładu? Widać na przykład, że język bohaterów nie jest przezroczysty, stylizowany jest na proletariacką niepoprawność, ale wypada to trochę niezręcznie. Ważną iskierką groteski w powieści miały być słowne przekręty szefa FIŚia, bełkotliwie wyrafinowane. Czy w oryginale były bardziej zręczne i spójne?

Opowieści towarzyszą rysuneczki Olivera Jeffersa, pozostają w dobrej proporcji do tekstu, są szkicowe i zabawne, ale momentami nijakie - nie wnoszą nic do odbioru całości.

Alicja Szyguła

 

***

David Almond porwał mnie kiedyś swoim "Dzikusem". Pokazał w tej książce dojrzewającego chłopca, który musi uporać się z emocjami, słabościami, przeciwieństwami losu. Przemiana się udała, wojna została wygrana.

Dziś właściwie to samo mogę napisać o kolejnej powieści Almonda, jak i jej bohaterze. Stanley Potts nie ma najszczęśliwszego dzieciństwa. By krótko opisać jego sytuację, zacytuję autora: „to cherlawy dzieciak, który dorastał wśród najróżniejszych trosk i śliskich, fiśniętych interesów”. Ale jest na tyle dzielny, odważny, zdeterminowany, a przy tym ma dobre czułe serce, że przy udziale życzliwych mu osób potrafi odmienić swoje życie.

Świetnie, że Almond odrealnił tę historię przez to, że miejscem głównych wydarzeń uczynił cyrk. Cyrk to nic innego jak teatr, w którym magicy na wzór aktorów tworzą show i potrafią przy tym zaczarować i oczarować widownię. Słowem: mają moc. Taką niezwykłą moc okazuje się mieć również Stan.

Myślę, że też będziecie kibicować chłopcu, który nie bał się pływać z piraniami...

Ewa Skibińska, 8.12.2016

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • OKO