Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Mania czy Ania

Autorzy: , dodano Czwartek, 17 listopada 2016 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Mania czy Ania"
Erich Kästner
przeł. Leonia Gradstein, Janina Gillowa
ilustr. Joanna Rusinek
Wydawnictwo Jung Off Ska, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książki Ericha Kästnera należą do kanonu literatury dziecięcej. Ten niemiecki pisarz, żyjący w latach 1899-1974, został uhonorowany najważniejszym laurem tj. Medalem im. H. Ch. Andersena, zwanym też „małym Noblem”. Można się zastanawiać, czy dzisiejsi młodzi czytelnicy doceniają literacki kunszt Kästnera, mając do wyboru autorów współczesnych i tak lubianą literaturę fantasy.

Wydawnictwo Jung Off Ska, które popularyzuje twórczość Astrid Lindgren i Ericha Kästnera w formie audiobooków, wierzy w moc klasyki i stąd kolejny krok – tym razem "Mania czy Ania" (pierwsze wydanie w Niemczech w 1949 r.) w postaci drukowanej z ilustracjami Joanny Rusinek (jest też książka z audiobookiem). Trudno nie zauważyć, iż formatem wydanie nawiązuje do serii wyd. Dwie Siostry „Mistrzowie ilustracji”.

Pamiętam ten tytuł z własnego dzieciństwa, byłam zachwycona pomysłem zamiany bliźniaczek i ich próbami przystosowania się do nowej rzeczywistości. Ale po kolei – podobne jak dwie krople dziewczynki spotykają się po raz pierwszy na letnich koloniach. Do tej pory były pewne, że są jedynaczkami. Tymczasem odkrywają rodzinną tajemnicę – ich rodzice rozstali się, gdy były małe i przestali utrzymywać ze sobą kontakt. Przebojowa Ania i rozważna Mania postanawiają połączyć z powrotem mamę i tatę, co jak nietrudno się domyślić, odbędzie się z przygodami.

Może to sentyment sprawia, że nie chce się zwracać zbytniej uwagi na cukierkowe zakończenie tej historii. A może to po prostu dobre literackie rzemiosło się broni, bo czyta się książkę z zainteresowaniem. Małego czytelnika zastanowić mogą realia odmalowane w powieści: jedna mała dziewczynka wciela się w rolę gospodyni domowej, by wyręczyć zapracowaną mamę, a drugiej usługuje prawdziwa gosposia, na którą stać jest majętnego tatę. No cóż, może te dwa modele życia nie należą dziś do standardowych czy też oczekiwanych, ale świat wciąż pełen jest nierówności społecznych, niestety.

Ewa Skibińska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Plasterek
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • Lato Adeli