Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Thekla i jej chłopakowy świat

Autorzy: , dodano Czwartek, 9 września 2010 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Thekla i jej chłopakowy świat"
tekst: Barbara i Thekla Dubus
fotografie: Barbara Dubus
oprac. graficzne: Anna Niemierko
Wydawnictwo Wytwórnia, 2010


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawnictwa Wytwórnia:

Bohaterką książki jest Thekla. Mieszka w Warszawie. Ma 8 lat. To dziewczynka, jeszcze nie panienka, a już niedługo kobieta. Siostra trzech starszych braci, co na co dzień nie jest łatwe...

Męskie rozmowy, tematy, zabawy, hałas i krzyki sprawiają, że czasem jest w tej dużej rodzinie bardzo samotna. A ich świat bywa twardy, brutalny, często przerażający, do bólu prawdziwy. Nie tam, gdzieś daleko, w innych kulturach, na innych kontynentach, w egzotycznych miejscach, ale tu i teraz. I to na co dzień!

A jednak jej obecność wnosi do życia tej czwórki ulotną delikatność, refleksję, Thekla jest dla braci jak lustro.

„Thekla i jej chłopakowy świat” jest książką dla dzieci w formie albumu fotograficznego. Autorka książki, Barbara Dubus, przez rok fotografowała Theklę w różnych miejscach, sytuacjach. Powstał niezwykły, prawdziwy zapis chwil i emocji. Zdjęcia uzupełnia zabawny i filozoficzny tekst – zapis słów bohaterki i jest, tak jak świat Thekli, w trzech językach: polskim, francuskim i angielskim.

Autor
Barbara Dubus
– fotograf, urodzona we Francji. Od dziecka między Paryżem a Kościeliskiem. Po zdaniu matury znalazła stary, dobry aparat fotograficzny w paryskim metrze. Zaczeła się jej pasja fotografowania i podróżowania. Na stałe mieszka z mężem i czwórką dzieci w Warszawie.

 www.bcaillotdubus.com

Grafik
Anna Niemierko
– absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Specjalizuje się w grafice wydawniczej - ilustracji i projektowaniu książek.

Wydawca

Wytwórnia istnieje od 2005 roku. Jest niewielkim wydawnictwem specjalizującym się w obrazkowej książce dla dzieci.  Zdobywca międzynarodowej nagrody BolognaRagazzi Award za książkę „Tuwim. Wiersze dla dzieci”, wyróżnień w konkursie Książka Roku IBBY i Najpiękniejsza Książka Roku PTWK, nagrody „Guliwer wśród olbrzymów” przyznanej przez Bibliotekę Śląską w Katowicach i wyróżnienia na targach książki w Seulu. Książki Wytwórni ukazały się również we Francji, Norwegii, Belgii, Brazylii i Korei.
www.wytwornia.com

Wystawa fotografii 9 – 30 września 2010

Książce towarzyszyć będzie wystawa fotografii współorganizowana przez Press Club. 30 wielkoformatowych zdjęć zawiśnie na Krakowskim Przedmieściu 64, przed Domem Polonii, tuż przy Placu Zamkowym.
Projekt wspiera Instytut Francuski w Warszawie, Epson.
Patronat medialny wystawy: Gazeta Wyborcza, Przekrój.

Recenzje

"Była sobie dziewczynka...". Czy nie tak zaczynają się bajki?

Ilu słów trzeba by użyć, żeby opowiedzieć historię Thekli - ośmiolatki, dorastającej w cieniu trzech starszych braci? Barbara Dubus przez rok towarzyszyła córce we wszystkich codziennych czynnościach. Jak każda inna mama, tyle że z aparatem fotograficznym. Intymność, zażyłość i zaufanie między matką i córką sprawiły, że za pośrednictwem Barbary uzyskaliśmy dostęp do sfery bardzo prywatnej, niedostępnej postronnemu oku. I choć aparat fotograficzny uchodzi za narzędzie bezduszne, to przecież mała bohaterka sportretowana jest z czułością.

Nic zgoła nie wiemy o Thekli i jej rodzinie, a przecież kilkadziesiąt obrazów układa się w opowieść, która nabiera cech bajki. Tyle w niej podtekstów, zagadek, interpretacji... Jest to bajka o słabości i sile. O wrażliwości i lęku. O rywalizacji i miłości. O pożytkach z posiadania braci i opresji liliputa wśród olbrzymów. W opozycji do starszych braci Thekla bywa Kopciuszkiem, Królewną, Simbą, dzielnym Tomciem Paluchem...

Zdjęcia opatrzone są słowami samej bohaterki, spisanymi przez mamę. Językowy koktail, w jakim Thekla wyrasta sprawia, że jej polszczyzna jest oryginalna, daleka od szkolnej poprawności. To dodaje książce powabu. Spontaniczna i szczera, Thekla ujawnia sekrety ośmioletniego filozofa.

Oto mamy opowieść z sekretną puentą, którą każdy czytelnik rozszyfrować musi na własny użytek.

Joanna Olech - pisarka, ilustratorka

Naturalne, pozytywne, ale nie ckliwe fotografie Barbary Dubus zabierają nas w świat prywatny i tajemniczy. Często wymykają się z dosłownej rejestracji, ożywiając naszą wyobraźnię w taki sposób, że możemy dostrzec w nich rzeczy najdziwniejsze, osobliwe, nadzwyczajne. Stają się często symbolicznym, uniwersalnym przekazem, odnosząc się do tęsknot, pragnień oraz marzeń.

To fotografia, która rozbudza spontaniczność widzenia, czyniąc z Thekli książkę cenną dla nas wszystkich wychowujących, kochających, próbujących zrozumieć ten fascynujący świat mniejszego człowieka.

Tomasz Tomaszewski - fotograf

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Żółwik
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Arctic