Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wodnikowe Wzgórze

Autorzy: , dodano Wtorek, 2 lipca 2019 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Wodnikowe Wzgórze"
Richard Adams
ilustr. Aldo Galli
przeł. Krytyna Szerer
Wydawnictwo Literackie, 2016

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wodnikowe wzgórze Richarda Adamsa od wielu lat należy do kanonu światowej literatury dla dzieci i młodzieży. Przygody królików autor opowiadał swoim małym córkom podczas dłużących się podróży samochodem. Po latach, za ich namową, postanowił je spisać i wydać. Prace nad książką zajęły mu dwa lata. Będąc bardzo dojrzałym debiutantem, długo nie mógł znaleźć wydawcy. Udało mu się to dopiero w 1972 roku, cztery lata po skończeniu prac nad książką. W ciągu tych czterech lat książkę odrzuciło siedem dużych wydawnictw. Decyzję o wydaniu podjęło malutkie, jednoosobowe wydawnictwo Rex Collings. Collings nie miał wprawdzie pieniędzy na zaliczkę, ale potrafił dotrzeć do wszystkich ważnych recenzentów w Londynie. To również on zasugerował tytuł książki. Książka od razu podbiła serca czytelników. W ciągu kilku lat sprzedało się ponad milion egzemplarzy. Do tej pory książkę przetłumaczono na 18 języków, a jej łączny nakład przekroczył pięćdziesiąt milionów egzemplarzy. Na podstawie książki powstały film, seriale, przedstawienia, słuchowiska, a nawet gra RPG. Adams dwa lata po jej wydaniu odszedł na emeryturę i całkowicie poświęcił się pisarstwu. Dożył 96 lat i zmarł w Wigilię Bożego Narodzenia w 2016 roku.

W Polsce powieść wyszła po raz pierwszy w 1982 roku nakładem PIW-u w serii „Współczesna Proza Światowa”. Obecne wydanie ukazało się nakładem Wydawnictwa Literackiego w 2016 roku.

Ilustracje do książki stworzył Aldo Galli, Włoch, z wykształcenia inżynier rolnictwa. Po kilkunastu latach pracy w zawodzie przeniósł się do Hampshire w Anglii, gdzie zaprzyjaźnił się z Adamsem. Tam zaczął uczyć się malarstwa, wykształcił własny styl i stworzył całą serię obrazów nawiązujących do opowieści o królikach. Jego obrazy stały się również podstawą do nakręcenia nowego miniserialu o Wodnikowym Wzgórzu, który jest do obejrzenia w Netflixie.

Innym przyjacielem Adamsa został dużo wcześniej R.M. Lockley, autor książki Życie prywatne królika. To ta książka pozwoliła Adamsowi poznać zwyczaje królików, ich fizjonomię, ich wrogów. Wszystkie odniesienia do prawdziwego życia tych zwierząt pochodzą właśnie z tej książki. Wcześniej autor znał królicze zwyczaje tylko z okien pociągu, którym dojeżdżał do pracy. Wspólna pasja pisarzy na tyle ich zbliżyła, że razem wybrali się nawet na Antarktydę, o czym napisali wspólną książkę. Adams przez wiele lat angażował się w ruch ochrony zwierząt. Był również bardzo aktywnym przeciwnikiem polowań.

Akcja książki rozgrywa się w hrabstwie Hampshire w Anglii. Tam, w kolonii Sandleford, poznajemy głównych bohaterów: Piątka i Leszczynka. To króliki z nizin społecznych. Piątek obdarzony jest jednak nadprzyrodzonymi zdolnościami – przemawiają przez niego wizje, a on nieświadomie staje się dla najbliższych wyrocznią. Nie wszyscy jednak chcą go słuchać. Przepowiednie Piątka zmuszają bowiem do opuszczenia swojego bezpiecznego do tej pory miejsca i wyprawy w nieznany świat. Stworzenia te żyją w ciągłym lęku i krok, jakim ma być wyprawa w nieznane, jest dla nich ostatecznością. Przepowiednie Piątka będą towarzyszyły drużynie przez całą drogę. Króliki wielokrotnie będą musiały opuszczać pozornie bezpieczne i wygodne miejsca, ufając nawiedzonemu młokosowi. Decyzje te uratują ich jednak od zagłady. Króliki, będąc łatwym łupem dla innych zwierząt, stworzyły własną mitologię z bogami i herosami. Opowieści snute wieczorami w norkach utrwalają w nich z jednej strony waleczność, a z drugiej – spryt potrzebny do przetrwania w niebezpiecznym świecie. Głównym herosem jest El-ahrera. Opowieści o jego wyczynach wplatają się w akcję książki. Istnieje też Czarny Królik, który jest posłańcem śmierci. Do świata mitologii królików trafiają w końcu główni bohaterowie książki. Ich czyny również stają się tematem opowieści w następnych króliczych pokoleniach.

Postacie stworzone przez Adamsa to jeden z głównych atutów książki. W grupie królików każdy ma przypisane indywidualne cechy odróżniające go od pozostałych. Adams wspominał w swojej autobiografii, że wzorce w dużej mierze czerpał ze swoich wojennych wspomnień. Leszczynek został więc obdarzony cechami jego dowódcy z czasów walk pod Arnhem. Również Czubak był wzorowany na jego koledze kapitanie Kavanagh, który w tych walkach zginął. Wśród przedstawionych królików mamy tchórzy i króliki odważne do szaleństwa. Mamy dyktatorów, konformistów, lekkoduchy, geniuszy, poetów i rzemieślników. Podobnie jak w Kubusiu Puchatku, każdy z bohaterów to postać żywa, wyjątkowa, nie do pomylenia z inną. Charakter bohaterów doskonale uwidacznia się podczas wielu niebezpiecznych przygód, w których konieczne jest dokonywanie ostatecznych wyborów.

Króliki żyją w koloniach, w których panuje bardzo ścisła hierarchia. Na czele stoi Wielki Królik, który władzę sprawuje w oparciu o radę składającą się z przedstawicieli Ausli. Do Ausli można się dostać dzięki urodzeniu albo dzięki osiągnięciom. To warstwa uprzywilejowana. Ma pierwszeństwo w wyborze pożywienia, może też wybierać dowolnie samiczki. Poznajemy kilka modeli panujących w koloniach. W zależności, kto jest wielkim królikiem, widzimy społeczności totalitarne oraz demokratyczne. Króliki potrafią być okrutne wobec swoich sąsiadów. Posłuszeństwo egzekwowane jest w sposób okrutny, śmierć jest na porządku dziennym. To powoduje, że uciskane króliki się buntują. Wielkim Królikiem zostaje w końcu Leszczynek. Jego kolonia staje się oazą spokoju i dobrobytu. Władzę zdobywa pomimo swojej przeciętnej fizyczności. Dzięki odwadze, rozwadze i sprzyjającym okolicznościom budzi szacunek u dużo silniejszych osobników. Warto jeszcze wspomnieć o języku królików. Adams stworzył wiele nowych słów będących podstawą języka leporydzkiego. Mamy hrududu będące nazwą pojazdów mechanicznych, Frys będący nazwą słońca i boga, elil to z kolei każdy wróg królików. Króliki porozumiewają się ze sobą, ale potrafią również rozmawiać z innymi zwierzętami we wspólnym uproszczonym języku. Cały przedstawiony świat królików zamyka się na niewielkim dla nas obszarze. W książce mamy mapkę z zaznaczonymi etapami ich wyprawy. Dzięki licznym plastycznym opisom możemy doskonale wczuć się w niuanse angielskiego krajobrazu. Przy wartkiej akcji i licznych przygodach opisy te dają nam chwilę wytchnienia. Autor opisuje swoje rodzinne strony, stąd zapewne pojawia się wiele uczucia w przedstawianych pagórkach, lasach i rzekach. Poznajemy całą masę roślin będących pokarmem królików oraz zwierzęta, dla których pokarmem są króliki. Poznajemy też mieszkających tam ludzi, którzy potrafią być bezwzględni wobec zwierząt i zawsze stanowią dla nich największe zagrożenie.

Piotr Gil, artykuł ukazał się w 34 nr. kwartalnika "Ryms"

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba
 • Plasterek
 • Ryms na Facebook
 • ryms w empikach
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • OKO
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli