Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Legendy warszawskie. Antologia

Autorzy: , dodano Czwartek, 15 września 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Legendy warszawskie. Antologia"
wybór legend: Anna Marta Zdanowska
opracowanie i redakcja: Julia Odnous
ilustr. Wojciech Pawliński
Wydawnictwo: Muzeum Warszawy, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

Ponad 600 stron, 61 opowieści, ponad 20 autorów i prawie 30 warszawskich ulic, placów, gmachów i pomników, na które można spojrzeć inaczej niż do tej pory. Już same liczby świadczą o tym, że "Legendy warszawskie. Antologia", to książka wyjątkowa. Premiera nowego wydawnictwa Muzeum Warszawy odbędzie się 20 września o godz. 18.30 w Muzeum Warszawskiej Pragi.

Publikacji towarzyszy "Mapa legend warszawskich", obejmująca Stare i Nowe Miasto i uwzględniająca lokalizacje związane z legendami wraz z krótkimi opisami miejsc i obiektów. Muzeum Warszawy zaprasza również do udziału w specjalnie na tę okazję przygotowanym programie wydarzeń: spacerach rodzinnych szlakiem legend 24 września oraz wykładzie "Legendy warszawskie. Repozytorium wyobraźni", który odbędzie się 5 października w Centrum Interpretacji Zabytku.

Dotychczas ukazywały się antologie legend poszczególnych autorów. Przy tym najczęściej były to kolejne wariacje na temat dobrze znanych opowieści o Bazyliszku, Syrenie, Warsie i Sawie oraz Złotej Kaczce, przeważnie pozbawione historycznego komentarza i szerszych odniesień do miejskiej topografii.

Zawartość publikacji "Legendy warszawskie. Antologia" przekonuje, że pozornie oczywisty temat warszawskich legend kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic i może zaintrygować nie tylko najmłodszych czytelników. Prezentowany w książce zestaw legend obejmuje znacznie więcej postaci, motywów i miejsc akcji, niż skłonni bylibyśmy przypuszczać – poczynając od zapomnianych zjaw i stworów, jak Widmo z Rynku Starego Miasta czy Biała Dama z Zamku Królewskiego, poprzez historycznych „celebrytów” (królowie, burmistrzowie i święci), po zwykłych mieszkańców dawnej Warszawy, których spotkały niezwykłe przygody.

O atrakcyjności publikacji świadczy jednak nie tylko obfitość i różnorodność zebranych w niej lokalnych podań, lecz także jej oryginalna struktura, przemyślany wybór tekstów i ich staranne opracowanie edytorskie, unikatowa szata graficzna i ilustracje autorstwa Wojciecha Pawlińskiego oraz teksty popularnonaukowe przygotowane przez specjalistów z Działu Badań nad Warszawą Muzeum Warszawy i Pracowni Studiów Miejskich Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

"Szkic historyczny o Warszawie" autorstwa Krzysztofa Zwierza we wstępnej części książki, varsavianistyczne noty rozdziałowe, antropologiczno-kulturoznawcze posłowie Łukasza Bukowieckiego, bogaty "Słownik pojęć, nazw i określeń" (ponad 400 haseł), przygotowany z rozmachem Indeks nazw osobowych (uwzględnia ok. 350 postaci występujących w tekstach legendy), a także przypisy, którymi zostały opatrzone legendy, składają się na rozbudowany aparat krytyczny, który w przystępny sposób, rzetelnie i ciekawie przybliża czytelnikom realia historyczne Warszawy, a jednocześnie tłumaczy kontekst kulturowy funkcjonowania warszawskich legend w obiegu społecznym – współcześnie i w przeszłości.

To wyjątkowe opracowanie daje czytelnikom dostęp do legendarnych dziejów Warszawy w powiązaniu z topografią współczesnego miasta. Patrząc przez pryzmat legend, możemy dostrzec ukryty wymiar znanych sobie miejsc, a na wydarzenia i postaci z przeszłości spojrzeć w nowym świetle. Zaangażowanie do pracy nad książką ekspertów z różnych dziedzin humanistyki sprawiło, że "Legendy warszawskie" można także czytać jak przewodnik po miejskiej wyobraźni historycznej, dobrze udokumentowaną kronikę obiegu i ewolucji legendarnych motywów i schematów fabularnych.

Podstawą legend prezentowanych w antologii są ich wersje utrwalone na piśmie, w tym przede wszystkim ich wydania literackie autorstwa zarówno „klasyków” – Ewy Szelburg-Zarembiny i Artura Oppmana – jak i innych uznanych twórców literatury dziecięcej, takich jak Wanda Chotomska, Maria Krüger, Zdzisław Nowak, Hanna Łochocka, czy Hanna Januszewska.

Jednocześnie wydawnictwo zawiera kilka warszawskich podań lokalnych, zbieranych metodami etnograficznymi i spisywanych jeszcze w XIX wieku przez folklorystów Kazimierza Władysława Wójcickiego i Romana Zmorskiego oraz historyka Walerego Przyborowskiego. W książce znajdziemy także osobliwą "Bajkę o Bazyliszku", której autorem jest Jan Knothe, architekt zaangażowany w powojenną odbudowę Warszawy (współprojektował m.in. trasę W-Z i osiedle MDM). W publikacji znalazły się ponadto nowe opracowania literackie legend, krążących dotychczas tylko w obiegu ustnym i w Internecie.

W antologii zastosowano klucz topograficzno-historyczny. Rozdziały-lokalizacje otwierają zwięzłe noty przybliżające historię i współczesny charakter (stan zachowania, funkcje) miejsc, z którymi wiążą się poszczególne legendy. Taki układ książki pozwala poznać na nowo topografię miasta i dotrzeć zarówno do lokalizacji, które nie są kojarzone z legendami, jak i do obiektów niezachowanych, które przetrwały do dziś tylko w wyobraźni – właśnie dzięki legendom.

Z "Legendami warszawskimi" w ręku możemy, nawet nie wychodząc z domu, wyruszyć na wycieczkę po Warszawie, której już nie ma, i odwiedzić m.in. ratusz staromiejski, kościół św. Jerzego, dawny kirkut, Pałac Dynasowski czy wreszcie potok Dunaj, który pierwotnie miała zamieszkiwać Syrena. Rozdziały książki zostały ułożone w taki sposób, aby ułatwić czytelnikom spacer po wielowarstwowym mieście: Warszawie naraz współczesnej i historycznej, wyobrażonej i fizycznie doświadczanej, prawdziwej, fikcyjnej i fantastycznej.

W obrębie rozdziałów legendarnym opowieściom nadano układ chronologiczny, według daty wydania, na podstawie którego tekst legendy przytoczono w publikacji (zasadniczo są to ostatnie wydania, które ukazały się za życia autorów). Oczywiście nie sposób dociec, kto komu po raz pierwszy daną legendę opowiedział, często nawet nie wiadomo, przez kogo została spisana po raz pierwszy. Twórcy antologii Legendy warszawskie nie próbują tych kwestii rozstrzygać. Jako że niemożność odnalezienia „najwłaściwszego” wariantu zawiera się w definicji legendy, zestawiono ze sobą kilka wersji tych samych opowieści opracowanych przez różnych autorów i wydanych w różnych latach. Dzięki temu możemy zarówno śledzić przemiany poszczególnych wątków i motywów, które odzwierciedlają ewolucję społecznych wyobrażeń na temat przeszłości Warszawy, jak i zaobserwować ciągłość zasadniczych struktur fabularnych – owego niematerialnego dziedzictwa, które w mieście tak silnie doświadczonym przez historię jak Warszawa okazuje się trwalsze niż materialna tkanka miejska, a dzięki temu pozwala budować ponadczasową wspólnotę pamięci z pokoleniami, które odeszły.

Premiera książki

Muzeum Warszawskiej Pragi, 20 września 2016 (wtorek), godz. 18.30

Prowadzenie: Łukasz Bukowiecki – Pracownia Studiów Miejskich IKP UW

Uczestnicy spotkania: Dr hab. Violetta Wróblewska, prof. UMK – Zakład Folklorystyki i Literatury Popularnej Katedra Kulturoznawstwa UMK, Anna Marta Zdanowska, autorka wyboru legend w antologii – Dział Edukacji Muzeum Warszawy, Julia Odnous, redaktorka antologii – Dział Wydawnictw Muzeum Warszawy, Wojciech Pawliński, autor ilustracji i projektu graficznego antologii

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Żółwik
 • 12 miesięcy
 • Ryms na Facebook