Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Z historii muzyki, dla wszystkich - wierszyki

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 12 września 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Z historii muzyki, dla wszystkich - wierszyki"
Grzegorz Wasowski
ilustr. Ernesto Gonzales
Wydawnictwo: Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, 2016

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Napar z powabu, melo-melisa
Tak na mnie działa trąbka Davisa”

Taka puentą okrasił Grzegorz Wasowski wiersz o Milesie Davisie zawarty w tomie „Z historii muzyki, dla wszystkich wierszyki”. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, we współpracy z Fundacją Wasowskich i dzięki wsparciu finansowemu kilku poważnych mecenasów kultury (Miasto Szczecin, Grupa Azoty). Jej głównym celem jest edukowanie przyszłych i obecnych fanów muzyki poważnej i rozrywkowej, w zakresie więcej niż podstawowym. Przy czym ta edukacja ma charakter nie beztroskiej zabawy, a intelektualnej rozrywki, i jest w zamierzeniu skierowana do szerokiej rzeszy odbiorców. Chociaż trzeba od razu przyznać, że dzieciom młodszym (w wieku przedszkolnym i wczesnym szkolnym) może być trudno przyswoić dawkę wiedzy proponowaną przez Wasowskiego. Szczególnie niełatwe mogą okazać się partie tekstu traktujące o początkach muzyki – ich zawartość jest dość ciężkostrawna poprzez ilość informacji i szczegółów podanych do wiadomości. I nie pomaga nawet rymowanie!

Czytelnik zapoznaje się z dziejami muzyki od czasów prehistorycznych do współczesności. Dowiaduje się między innymi o pierwszych instrumentach sporządzonych z kości zwierzęcych, o rodzajach pieśni starożytnych (dytyramb, pean, prozodiony), o tym kim był i czym się wsławił w muzyce Guido z Arezzo. Pierwszą postacią, której poświęcony jest cały wiersz jest Orlando di Lasso, autor ponad 2 tysięcy utworów wokalnych z epoki Renesansu. Dalej mamy dowcipną lirykę o Bachu: „Janie Sebastianie Bachu!/Jaka szkoda, żeś już w piachu”, Vivaldim: „Kochany Tośku, tyś nam uroku/do wszystkich czterech dodał pór roku!”, Mozarcie, Haydnu: „Słucham się w wannie, w śnie, przy rostbefie,/Wszędzie cię słucham, Haydnie Józefie”, Bethovenie, Chopinie: „To, co spod pióra wyszło Chopina,/Nie mniej niezbędne jest jak higiena!”, Wagnerze, Paganinim, Debussym, Karłowiczu, Strawińskim. Muzykę współczesną reprezentują wspomniany Miles Davis, John Cage, ale również między innymi The Beatles oraz Kraftwerk. Historię muzyki wg Wasowskiego kończy wierszyk o idolach, w których to „piórotechnik” – jak sam o sobie mówi autor, wyraża swój stosunek do twórczości Madonny oraz ogólnie do artystów, których celem, nie jest „przejść do historii, lecz wyjść z portfelem”.

Inteligentne i dowcipne rymowanki Wasowskiego, w edytorsko dopieszczonym opracowaniu – twarda oprawa, szyty blok, podwójna musztardowa aksamitka, kredowy papier - trafiają w moje gusta, także za sprawą komiksowych ilustracji Ernesto Gonzalesa, chociaż wydają się one jedynie tłem do wirtuozerskich popisów słownych. Dziennikarz muzyczny, podobnie jak kiedyś w „Poczcie królów polskich” czy „Lekturach literatury, czyli brykach z towarzyszeniem muzyki” przekonuje, że najlepiej uczyć jednocześnie bawiąc. Co więcej wiersze z recenzowanego tomu, aż proszą się o wydanie w formie albumu muzycznego czy teledysku. Sądzę, że takie wydawnictwo znalazłoby swoich odbiorców, a ich grono mogłoby być nawet szersze niż krąg czytelników książki papierowej – poprzez obecność w internecie.

Dziełko Wasowskiego i Gonzalesa można nabyć za pośrednictwem Filharmonii Szczecińskiej lub poprzez Fundację Wasowskich. Co ciekawe rzeczona organizacja pozarządowa proponuje, że wyśle do zainteresowanych recenzowaną publikację pod warunkiem, że zechcą wesprzeć działania statutowe fundacji – nie została określona kwota wsparcia. Zapewnia się również, że każdy egzemplarz „Z historii muzyki…” zostanie popisany przez autora. Kuszące…

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • czaple
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble