Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wczoraj, dzisiaj, jutro

Autorzy: , dodano Piątek, 2 grudnia 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Wczoraj, dzisiaj, jutro"
Grzegorz Kasdepke
ilustr. Diana Karpowicz
Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Orientacja w czasie jest kluczową kompetencją poznawczą, która choć zdeterminowana jest biologicznie, kształtuje się w relacji z otoczeniem. Już czterolatki potrafią określić pory dnia, pięciolatki umieją nazwać dni tygodnia i ustalić, jaki jest dzisiaj dzień, z kolei dzieci 6-7-letnie nie tylko rozpoznają pory roku, ale odczytują porę dnia na zegarku. Recenzowana książka Grzegorza Kasdepke - jednego z najbardziej poczytnych i utytułowanych autorów literatury dziecięcej ma za zadanie rzeczoną orientację w czasie rozwijać , ale także przypominać rodzicom o tym, że ich rozumienie czasu jest zgoła odmienne od dziecięcego. Niedorośli dość długo wydają się funkcjonować poza czasem, nie rozumiejąc sformułowań „za kwadrans”, „za chwilę”, „pospiesz się”, czyż nie?

Bohaterką „Wczoraj, dzisiaj, jutro” jest dziewczynka w wieku przedszkolnym. Ma włosy do ramion, nosi pasiaste sukienki i rozpiera ją energia. Każdego „dzisiaj” wesoło się bawi, rozrzucając po kątach zabawki. Każdego „dzisiaj” dostaje też od mamy polecenie, by uporządkować swój pokój. Każdego „dzisiaj” czeka niecierpliwie na „jutro”, z którym ma nadzieję wspólnie posprzątać. Ale następnego dnia, zamiast „jutra”, pojawia się kolejne „dzisiaj”, dlatego nieporządek pozostaje wciąż na swoim miejscu. Dzień za dniem sytuacja się powtarza, aż w końcu wybucha awantura. Jaki będzie efekt wspomnianej awantury? Czy w pokoju dziewczynki o lwiej grzywie zalśni porządek? Czy jutro da się w końcu złapać?

Poetycki tekst „Wczoraj, dzisiaj, jutro” interpretuje plastycznie Diana Karpowicz, przy czym artystka nie stara się odtwarzać treści, towarzyszyć jej czy dekorować. Tworzy własną koncepcję rozumienia czasu przez dzieci, inspirowaną wyraźnie tekstem, ale też wiodącą czytelnika w oddalone od tekstu rejony. Dzięki twórczym zabiegom plastycznym książka Grzegorza Kasdepke może zyskać popularność nie tylko wśród dzieci i ich rodziców, ale także wśród koneserów książki artystycznej i jurorów konkursów edytorskich.

Orientacja w czasie, obok orientacji w przestrzeni jest jedną z tych umiejętności, które pozwalają dziecku lepiej rozumieć świat i siebie. Przy pomocy takich lektur, jak „Wczoraj, dzisiaj, jutro” niedorosły zbliża się nie tyle do rozumienia czasu jako takiego, co do uświadomienia sobie, że liczy się tylko dzień dzisiejszy w kwestii zabawy, ale też sprzątania. Bo wczoraj już nie ma, a jutro dopiero przyjdzie. I tą wiedzą - mam nadzieję - podzielą się mali czytelnicy ze swymi rodzicami, często żyjącymi albo dniem wczorajszym, albo też daleką przyszłością. Którzy trwonią swoje „dzisiaj” w nadziei na lepsze jutro.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • 12 miesięcy
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną