Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Piegowate opowiadania

Autorzy: , dodano Środa, 10 sierpnia 2011 | kategoria: Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Piegowate opowiadania"
Renata Piątkowska
ilustr. Iwona Cała
Wydawnictwo BIS, 2010

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Ale dorośli pewnych rzeczy nie rozumieją, zwłaszcza jeśli nie mają zbyt wielu piegów"

W dzieciństwie chciałam być ruda, niczym Ania z Zielonego Wzgórza lub chociażby piegowata, jak niegdysiejsza prezenterka telewizyjna, Katarzyna Dowbor. Dziwiło mnie, że rudaski nie lubią swoich marchewkowych włosów i "słonecznych pocałunków". Dla mnie taka uroda była synonimem odwagi, nieposkromionej ciekawości czy energii. Przeciwieństwem lizusostwa, domatorstwa i nudnego kolekcjonowania znaczków. Zapewne dlatego z radością witam piegi, które nielicznie, w wyniku letniego słońca, wyskakują na mojej twarzy i książki, z których można się dowiedzieć, że "za każdym razem, jak ktoś dowie się czegoś nowego, wyskakuje mu jeden pieg".

"Piegowate opowiadania" Renaty Piątkowskiej to krótkie historyjki z życia przedszkolaka, Tomka, którego mali czytelnicy mieli okazję poznać z wcześniejszych "Opowiadań dla przedszkolaków" i "Opowiadań z piaskownicy". Każdy rozdział, a jest ich 18, zaczyna się stwierdzeniem: "jak ja lubię..." lub "jak ja nie lubię..." i dotyczy innej sprawy lub opisuje niezwykle ważne wydarzenie. Mowa jest więc o wizycie policjanta w przedszkolu i serii niewygodnych pytań zadanych mu przez dzieci, o budowaniu zamków z piasku w obcym języku, o podglądaniu muchy i żaby w ich naturalnych środowiskach. W przypadku muchy jest nim autobus, a żaby – ogród dziadka. Intrygujące są przemyślenia Tomka i koleżków dotyczące babci "(...) Babcia nie złości się, kiedy na spacerze spotykam stonogę i oglądam ją sobie ze wszystkich stron. (...) Mało kto z dorosłych to rozumie" oraz pomysły wynalazków – usypiające poduszki, czyli babcie wsadzone w poszewkę. Na kartach sympatycznej książki próbuje się także rozwikłać typowe przedszkolne problemy – jak polubić koleżankę, która jest jak pokrzywa oraz wyjaśnić dlaczego maluchy ciągle pytają... DLACZEGO? Co ważne, a być może najważniejsze, docenia się logikę myślenia, uczucia, marzenia i punkt widzenia dziecka, podkreślając przy okazji, że dorośli często nie rozumieją dziecięcych spraw z powodu niechcenia czy braku czasu. Wiele rozdziałów kończy się zatem stwierdzeniem, że dorośli nie znają się na czymś lub nie potrafią czegoś pojąć.

Czytając "Piegowate opowiadania" przyszło mi na myśl, że Tomek świetnie dogadałby się z Emilem ze Smalandii, Kubą i Bubą, z Basią chodzącą nieustannie w pasiastej bluzeczce czy nawet ze starszym o kilka lat Mikołajkiem. Mogliby razem stworzyć niezłą bandę, chociaż od tego ostatniego mógłby się Tomek nauczyć – niestety czy stety - jak nabijać innym guzy. Póki co nasz bohater to żywy i pomysłowy chłopak, który radośnie oddaje się dziecięcym zabawom, przy okazji wpadając w różne, niegroźne tarapaty. Opowiadania czyta się wyśmienicie, także ze względu na sposób, w jaki zostały napisane – zrozumiały dla małych dzieci, ale i atrakcyjny dla dorosłego czytelnika. Lekturze towarzyszy śmiech rozbawionych słuchaczy, czasem pytania np. o znaczenie niektórych wyrazów czy niebanalne pomysły. Poza tym książka Renaty Piątkowskiej, z wdziękiem zilustrowana przez Iwonę Całą, ma jeszcze jeden atut. Pozwala dorosłym, bez poczucia winy, przenieść się w czas dzieciństwa, by przypomnieć sobie, ile przyjemności niosły ze sobą taplanie w błocie, gadanie z żabą czy myślenie o niebieskich migdałach. Szkoda, że tak łatwo się o tym zapomina!

Łucja Abalar

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • OKO
 • Żółwik
 • Arctic
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną