Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

To tylko piraci?!

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 8 sierpnia 2016 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat)

"To tylko piraci?!"
Suzanne Slefors
przeł. Michał Zacharzewski
Wydawnictwo Wilga, 2015

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Nie ignoruj obiadów i przeczuć. To pierwsze pomoże twojemu ciału, drugie zaś odkryciom”.

Sympatyczne, nieprawdaż? To moje ulubione powiedzenia Rumpolda Smellera – pirata i odkrywcy, syna estońskiego króla Smellera. Czytamy o nim w każdej z trzech książek Suzanne Selfors z serii przygód Homera Winslowa Puddinga i jego Psa. Pamiętacie rzeczonego bohatera? Nastoletniego chłopca z farmy kóz w Mlecznej Dolinie, którego pokój udekorowany jest mapami, a głowa zaprzątnięta marzeniami o wielkich odkryciach. Którego wujek, Drake – członek tajnego Stowarzyszenia Legend, Odkryć, Sekretów i Tajemnic (w skrócie L.O.S.T), został zjedzony przez wodnego żółwia-mutanta. Z pewnością przypominacie sobie także znajomą Homera, bezdomną dziewczynę o różowych włosach z nieodłączną szczurzycą na ramieniu, Stokrotką. Dziewczynę, co do której do końca nie wiadomo, czy jest przyjaciółką Homera czy też jego zażartym wrogiem.

W poprzednich dwóch tomach dowiedzieliśmy się, że Pies Homera - rasy basset, dodajmy, ma zaburzony węch. To znaczy nie do końca. Pies potrafi węszyć, ale jedyne co czuje, to skarby. Wiemy również, że L.O.S.T zrzesza dziwaków i odludków, których celem życia są odkrycia, a także, że niejeden z nich chciałby odnaleźć skarb Rumpolda Smellera. Trzeci tom otwiera niezwykle smutna okoliczność. Umiera Lord Mockingbird XVIII, więc stowarzyszenie chwieje się w posadach. Podczas zarejestrowanej na filmie mowy pogrzebowej Lord wyznacza na swojego następcę Homera Puddinga, przez co ściąga na chłopca gniew członków stowarzyszenia. Tymczasem z domu Homera ginie książka, w której ukryta jest mapa do skarbu Rumpolda Smellera. To Lorelei, podstępem wchodzi w jej posiadanie. Dziewczynka zakłada konkurencyjne do L.O.S.T stowarzyszenie o nazwie ZNALEZIONE.

Czy Homer zostanie prezesem L.O.S.T, a może zdradzi je i przejdzie na stronę ZNALEZIONEGO? A co ze skarbem Rumpolda Smellera? Czy Psu uda się go wywęszyć?

W recenzji książki „To tylko skarb” zapowiedziałam, że ostatnią część trylogii będę czytać na pokładzie jachtu, kołyszącego się leniwie na jeziorach mazurskich. I rzeczywiście tak było, przy czym jacht nie kołysał się leniwie, a ciął fale w ostrym przechyle, a lektura odbywała się nie na pokładzie, a pod pokładem i w towarzystwie objawów choroby morskiej. Ale jak zwykle nie zawiodłam się poziomem literackim książki, w odróżnieniu od pogody na Mazurach.

Trzecia część cyklu, podobnie jak dwie pierwsze, dostarcza sporej dawki rozrywki i wzruszeń. Autorka nie pozwala przysypiać nad lekturą, bo akcja książki toczy się wartko oraz dynamicznie zmienia swój kierunek. Godna podziwu jest umiejętność Selfors do splatania wątków oraz utrzymywania napięcia na dobrym poziomie. Świetnie poprowadzone są też postaci: Homera, Herkulesa, ale przede wszystkim Lorelei. To dziewczyna, jak już wspomniałam, o bardzo nieprzewidywalnym zachowaniu, ciekawym charakterze i licznych przywarach, która potrafi nieźle namieszać w fabule, a także uczuciach bohaterów. Ona jest jednocześnie motorem i motorniczym powieści. Dzięki Lorelei odkrywane są skarby, ale też powstają siniaki, a w jej stronę padają słowa raz wyrażające sympatię, innym razem złość, rozżalenie, zawiedzenie.

Książka kończy się niejednoznacznie, a autorka zachęca czytelników do pisania listów, odwiedzenia jej strony internetowej. Dowiedziałam się ze wspomnianej strony, że autorka mieszka w Stanach Zjednoczonych na urokliwej wyspie w stanie Waszyngton. Ma męża pilota, dwoje już całkiem wyrośniętych dzieci, a także psa i kota. Ale co najważniejsze jej książki są niezwykle entuzjastycznie odbierane przez czytelników, recenzentów, jak i krytyków. Są też wydawane poza USA, między innymi we Francji, Rumunii, Izraelu. Natknęłam się tam na ciekawy cykl powieściowy pt. „The Imaginery Veterinary Series” o dwójce małoletnich bohaterów, którzy odkrywają tajemniczy szpital dla zmyślonych zwierząt i w pierwszej części niechcący wypuszczają na wolność bestię. Brzmi ciekawie? Niecierpliwie czekam, aż polscy wydawcy zainteresują się tytułem.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • Amelia i Kuba
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Plasterek
 • OKO
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • Arctic