Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Praktyczny pan

Autorzy: , dodano Wtorek, 7 marca 2017 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Praktyczny pan"
Roksana Jędrzejewska-Wróbel
ilustr. Adam Pękalski
Wydawnictwo Bajka, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ta książka spodoba się wielbicielom kotów i estetyki Bauhausu. Da też do myślenia – szczególnie zapracowanym rodzicom. Sprawi sporo radości, zarówno jeśli chodzi o tekst, jak i ilustracje.

Praktyczny pan – bohater książki Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel o tymże tytule – to osobnik, jakiego nietrudno dziś spotkać w dużych miastach. Samotny, oschły, zajęty głównie pracą, która wydaje mu się szalenie ważna i pożyteczna, choć niekoniecznie interesująca. Ot, podstarzały singiel na miarę XXI wieku i świata rządzonego przez korporacje, w którym biorą górę statystyki. No tak, ale tego dzieci nie muszą wiedzieć…

Dzieci bowiem zobaczą pana, który nigdy się nie uśmiecha i bierze tabletki na uspokojenie. Pewnego dnia usłyszał on w radiu, że na stres pomocne jest mruczenie wydawane przez kota, więc (po dokonaniu oczywiście odpowiednich kalkulacji!) postanawia wypróbować ten sposób. Lecz cóż to…? Mimo zapewnienia kotu niezbędnych przedmiotów, które zaleca poradnik, zwierzę nie wydaje z siebie żadnego uspokajającego dźwięku. Dopiero wizyta u weterynarza ma pomóc. Nie, nie, bynajmniej, kotu nic nie dolega…

Niedługi tekst został sowicie zilustrowany przez Adama Pękalskiego – artystę dobrze znanego czytelnikom książek Wydawnictwa Bajka. Aby podkreślić praktycyzm bohatera, artysta posłużył się kolorystyką i estetyką Bauhausu – niemieckiej szkoły projektowania, która mimo swojego krótkiego istnienia na początku XX wieku, do dziś odciska swoje piętno w designie. Główne wytyczne to pragmatyzm, posługiwanie się barwami podstawowymi (żółty, czerwony, niebieski, czarny i biały) oraz geometrycznymi formami. Tak właśnie (jakże praktycznie!) ma urządzone mieszkanie (imbryk do herbaty projektu Marianne Brandt!) ów „sztywny” pan. Dodatkowo ilustrator włączył w ilustracje zabawne elementy, które wymagają bliższego przyjrzenia się: śmieszne nazwy leków, preparatów dla zwierząt, rośliny w akwariach etc.

Zachęcam do zabawy w tropienie śladów Bauhausu i nietuzinkowego poczucia humoru.

Agata Hołubowska

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Plasterek
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba
 • ryms w empikach