Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pierwszy ilustrowany słownik matematyki

Autorzy: , dodano Czwartek, 2 czerwca 2016 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Pierwszy ilustrowany słownik matematyki"
Kirsteen Rogers
przeł. Jan Graboń
Wydawnictwo Publicat, 2014

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Wśród dzieci w wieku 5-6 lat połowa posiada zdolności matematyczne, a aż ¼ jest ponadprzeciętnie uzdolniona w tym kierunku – czytamy na jednym z portali internetowych poświęconych macierzyństwu. Co ciekawe po rozpoczęciu nauki szkolnej zdolności te zanikają, jak potwierdzają badania prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że szkoła nie potrafi wzmacniać uzdolnień, co najwyżej utrzymuje je u dzieci na przeciętnym poziomie. Matematyczni geniusze giną wśród mrowia powtarzalnych i nudnych zadań, które na dodatek trzeba rozwiązać w jeden możliwy sposób. Uczniowie ci nie są odpowiednio motywowani, więc ich zapał do królowej nauk gaśnie. Co może zrobić rodzic, aby rozwijać zdolności matematyczne u dzieci? I to zarówno wśród uzdolnionych, jak i gorzej sobie radzących? Można zaopatrzyć się w odpowiednią literaturę, na przykład w „Pierwszy ilustrowany słownik matematyki” Kirsteen Rogers. Oczywiście, jeśli mamy dzieci w młodszym wieku szkolnym.

Wspomniany słownik podzielony jest na pięć części zatytułowanych następująco: poznawanie liczb, zastosowanie liczb, kształt i przestrzeń, miary i dane. W obrębie rozdziałów czytelnicy zapoznają się z podstawowymi pojęciami matematycznymi w formie tekstowej i wizualnej. Jakkolwiek ilustracje mają tu charakter wyjaśniający i informacyjny, a nie artystyczny, nie można odmówić im kreatywności.

Dzieci dowiadują się w pierwszej kolejności, co to jest matematyka, dalej zapoznają się z liczbami, ich własnościami i rodzajami. Uczą się podstawowych operacji na liczbach, takich jak: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, ułamki. Próbują opanować tabliczkę mnożenia, rozpoznają figury geometryczne, starają się mierzyć i ważyć z pomocą różnych skal i pojemników miarowych.

„Pierwszy ilustrowany słownik matematyki” przypomina dobry podręcznik do edukacji wczesnoszkolnej. Jednak w odróżnieniu od podręcznika koncentruje się tylko na matematyce, więc siłą rzeczy proponuje znacznie więcej sposobów na zrozumienie matematycznego problemu czy rozwiązania zadania z treścią. Poza tym jest tu rozdział o używaniu kalkulatora, a także zachęta do korzystania z rozwijających gier internetowych na stronie usborne-quicklinks.com, czego raczej nie uświadczymy w elementarzu.

Kirsteen Rogers napisała także „Ilustrowany słownik dla uczniów” dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej, więc jeśli spodoba wam się recenzowany tytuł możecie sięgnąć po kolejny, z korzyścią dla zdolności matematycznych i ocen szkolnych waszych podopiecznych.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • OKO
 • Amelia i Kuba
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • Arctic
 • Plasterek
 • Ryms na Facebook
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa