Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Czas czarodziej

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 10 lipca 2017 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Czas czarodziej"
Isabel Minhos Martins
ilustr. Madalena Matoso
Wydawnictwo Babaryba, 2016

« wróć na stronę listy informacji o książkach

O czasie mówimy zwykle, że płynie. Albo biegnie. Zdarza się, że nas goni, lub przeciwnie – ucieka. Najczęściej po prostu nam go brakuje. Nigdy nie myślałam jednak, że czas jest czarodziejem. Choć jeśli się dobrze zastanowić, każdego dnia jesteśmy świadkami jego czarodziejskich sztuczek.

O tych czarach opowiada książka Isabel Minhos Martins i Madaleny Matoso. Tytuł portugalskiego oryginału „Com o tempo” można przetłumaczyć jako „Z czasem”. Wolę jednak mniej dosłowny przekład – „Czas czarodziej”.

Na czym owe czary polegają? Na tym, że „z czasem dziecko staje się coraz wyższe… a ołówek coraz krótszy”; na tym, że „to, co małe, może stać się duże… a to co brzydkie – ładne”. Przyznaję, nie zawsze te sztuczki mi się podobają, bo przecież z czasem „ciało starzeje się i pojawiają się zmarszczki”, zaś „opony staną się łyse, tak jak niektórzy ludzie”. Z jednej strony czas tworzy, buduje, rozwija i kształtuje, z drugiej – niszczy, marnuje, obraca w perzynę. Coś się kończy, coś przemija, a jednocześnie coś nowego się rozpoczyna. Świat jest w ciągłym ruchu. Wszystko się nieustannie zmienia i przeobraża, choć – jak dowiemy się na końcu książki – pewne sprawy są ponad, czy może raczej poza czasem.

Siła i piękno tej książki tkwią w jej prostocie. W harmonii między słowem a obrazem. Wyraziste, kolorowe ilustracje należy czytać razem z tekstem – także przednią i tylną okładkę, na której mały ślimak powoli pełznie swoją ścieżką… Krótkie, proste zdania są jasne i pojemne niczym sentencje lub mądrości ludowe. Trafiają w sedno i pokazują istotę przemian. Oczywiście, mały czytelnik może zatrzymać się na pierwszym, literalnym znaczeniu zdania: „Gumka wyciera się i zmniejsza” lub „Niektóre książki żółkną”. Ale dorosły odbiorca uchwyci głębię przekazu, zejdzie pod powierzchnię słów i odkryje metaforę ludzkiego życia. Niestałość i ulotność zamknięte w kilku prostych słowach.

„Czas czarodziej” to książka dla czytelników w każdym wieku, bo każdy znajdzie swój klucz do odczytania tej filozoficznej opowieści. Czas nas zmienia. I wszystko wokół nas. Z czasem coraz lepiej rozumiemy grecką myśl: panta rhei.


Monika Solecka-Filipczak - z wykształcenia polonistka z kwalifikacjami korektorki, z zamiłowania - autorka małych form, reportaży, esejów i recenzji. W wolnych chwilach pisze krótkie teksty dla swoich dzieci - Alicji i Adama. Uwielbia literaturę dla najmłodszych. Stale czyta i często podróżuje. Łodzianka.

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • OKO
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli
 • czaple
 • 12 miesięcy