Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Purriot og den usynlige mannen

Autorzy: , dodano Wtorek, 24 maja 2016 | kategoria: Obce strony

"Purriot og den usynlige mannen" (j. norweski)
Bjørn F. Rørvik
ilustr. Ragnar Aalbu
Cappelen Damm, 2012


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

"Purriot og den usynlige mannen" ("Purriot i niewidzialny człowiek") jest pierwszą książeczką detektywistycznej serii dla małych czytelników. Dwie następne to "Purriot og den forsvunne bronsehesten" (2013) i "Purriot og skimysteriet" (2015). Coś mi jednak mówi, że to nie koniec, i że seria będzie się jeszcze rozwijać przez ładnych parę lat.

"Purriot og den usynlige mannen" ma wszystkie cechy powieści detektywistycznej dla dzieci. Jest tu zagadka i sławny detektyw, który ją rozwikła dzięki przenikliwości swojego umysłu. Tajemnica jest na miarę czytelnika: umiarkowanie skomplikowana i niezbyt straszna. Odpowiednia dla dzieci w wieku między sześć a dziewięć lat, do których książka jest adresowana.

Znacznie ciekawsza jest sama postać detektywa, którego imię Purriot kojarzy się ze słynnym, Herkulesem Poirot. Jego norweskie nazwisko jest kalamburem i odsyła do słowa por (nor. purre). To skojarzenie owocuje (choć może powinnam napisać „jarzynuje”) również wyglądem słynnego detektywa, który w książce norweskich autorów jest dorodnym porem. Ze wszystkich bohaterów występujących na kartach tej historii dałoby się przyrządzić smaczną zupę jarzynową. Żona pana Pora jest papryką, a jedna z ofiar selerem. Oprócz postaci rodem z „warzywniaka” mamy tu również zwierzęta, np. starego wilka, pudle i jeże. Całkiem sympatyczną menażerię.

Książeczka jest ciekawa i dowcipna, co odnosi się to zarówno do tekstu, jak i ilustracji. Autorem obrazków jest Ragnar Aalbu, który jest rysownikiem obdarzonym dużym poczuciem humoru, o czym miałam okazję przekonać się osobiście podczas tegorocznego Barnebokfestival w Oslo. Dodatkowym atutem ilustracji "Purriot og den usynlige mannen" jest to, że są one stylizowane na sztukę art déco, w czym wykazują spójność z czasem powstania bohatera Agaty Christie.

Z dowcipnych smaczków, którymi jest doprawiona ta książeczka, warto wymienić „puddelrock”, który gra kapela złożona z trzech, włochatych piesków oraz rysunki, które rozbawią szczególnie dorosłych czytelników, np. wiszące na ścianie portrety np. niejakiej „Agathy Crispi” lub „Borisa Pastirnaka” (norw. pastinakk – pasternak).

Książka Rørvika i Aalbu wyróżnia się ciekawą akcją, kryminalną zagadką i sporą dawką humoru. Czyli wszystkim tym, co składa się na zgrabną powieść detektywistyczną dla małych czytelników.

Marta Tomczyk-Maryon

Recenzja ukazała się również na blogu Trolle i misie http://trolleimisie.blogspot.no/2015/11/bjrn-f-rrvik-ragnar-aalbu-purriot-og.html

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Lato Adeli
 • OKO
 • Arctic
 • Wróble na kuble
 • ryms w empikach
 • Plasterek
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Amelia i Kuba
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa