Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Dziecięce sprawy, czyli jak radzić sobie na co dzień i od święta

Autorzy: , dodano Środa, 18 maja 2016 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Dziecięce sprawy, czyli jak radzić sobie na co dzień i od święta"
Joanna Krzyżanek
il. Zenon Wiewiurka
Wydawnictwo Publicat, Poznań, 2015
seria: Centrum Edukacji Dziecięcej

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książka miała swoją premierę w wiosną 2015 roku, ale zaręczam - nic nie straciła na swojej aktualności. Zresztą jak większość tytułów napisanych przez Joannę Krzyżanek w ostatnich latach. Są to bowiem wydawnictwa traktujące o uniwersalnych dziecięcych problemach, ale i radościach. Raz chodzi o ortografię, innym razem o dobre maniery. Czasem o kłopoty z dokuczającym kolegą – jak sobie z nimi radzić? Albo o smaczny przepis na naleśniki – w tej sprawie podpowie Cecylia Knedelek.

W „Dziecięcych sprawach…” rządzi rodzina Wafelków, zamieszkująca Stare Rumiankowo. Senior rodu, Izydor, z lubością oddaje się pracom rzeźbiarskim, a jego żona, Helena, piecze zdrowe ciasta z zaskakujących składników: szpinak plus morele? Ich dorosłe dzieci: Marek i Małgosia Wafelkowie pracują zawodowo, on w fabryce wafli, ona - w szkole podstawowej. Oboje mają ciekawe zainteresowania. Jakie? - przeczytajcie sami. Z kolei wnuki: Filip oraz Lusia są pełnymi pomysłów, roześmianymi uczniami szkoły podstawowej i przedszkola. Chłopiec lubi eksperymentować, dziewczynka rysować. Rodzinie towarzyszą kotka Pelasia oraz pies Trampek. Czy wiecie, że został niedawno ojcem trzech szczeniąt?

W osiemnastu rozdziałach czytamy o tym, co przydarza się Lusi i Filipowi w szkole i w domu. Możemy zacząć od krótkiego opowiadania umieszczonego w centrum rozkładówki, a potem, jeśli mamy ochotę, zapoznajemy się z informacjami i rysunkami okalającymi główny tekst. Autorka nawiązuje w swoich narracjach do spraw związanych ze zdrowiem dzieci: właściwe odżywianie, higiena, ruch fizyczny, właściwa postawa ciała przy biurku, odpowiednio dobrany plecak. Porusza też kwestie właściwego zachowania się w szkole, znaczenia konsekwencji w wychowaniu, pomagania innym oraz dzielenia się dla szczęśliwego życia. Przy czym jej „nauki” nie mają charakteru belferskiej połajanki, a raczej subtelnej sugestii.

Zenon Wiewiurka okrasił perypetie młodych Wafelków swoimi rozpoznawalnymi ilustracjami. Z pewnością dodają one opowiadaniom Krzyżanek uroku oraz przykuwają dziecięcą uwagę, chociaż trzeba przyznać nie prezentują wysokoartystycznego stylu oraz powtarzają w większości treści pisane. Zastrzeżenia budzi rozmiar pisma zastosowany do głównego opowiadania oraz krój tekstów towarzyszących. Jeśli tytuł miałby trafić do początkującego czytelnika, z pewnością wysokość liter powinna być większa, a krój porad i ciekawostek bardziej czytelny, by dziecko mogło z łatwością odróżnić od siebie kłopotliwe kształty. Jeśli jednak „Dziecięce sprawy…” będą zapośredniczone w lekturze przez dorosłego, powyższe uwagi edytorskie nie mają znaczenia.

„Dziecięce sprawy…” będą dobrą lekturą dla rozpoczynających przygodę z edukacją w zerówce oraz szkole. Zapoznają przyszłego ucznia z podstawowymi zasadami zachowania się w szkole, kwestiami zdrowotnymi, sposobami uczenia się oraz korzystania z książek. Mogą również zachęcić do lektury pozostałych książek Joanny Krzyżanek, na przykład z zakresu savoir-vivre’u.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Żółwik
 • czaple
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Arctic
 • OKO
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną