Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Do zobaczenia następnym razem

Autorzy: , dodano Wtorek, 19 lipca 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Do zobaczenia następnym razem"
Rose Lagercrantz
ilustr. Eva Eriksson
przeł. Marta Dybula
Wydawnictwo Zakamarki, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Seria Zakamarkowych książek Rose Lagercrantz o Duni przyjęta została w Polsce entuzjastycznie. Co jest kluczem do sukcesu cyklu dedykowanego początkującym czytelni(cz)kom? Techniczna prostota (dobrze złamanego) tekstu, który jednak jest już literaturą - ze spójną fabułą, wyrazistymi bohaterami, ważkimi problemami, intensywnymi emocjami. Niewyrobiony jeszcze, a już samodzielny czytelnik nie mierzy się z tekstem zbyt zawiłym, ale nie nudzi się też, bo nie ma do czynienia z rozbudowaną czytanką. Czytając samodzielnie, ma szansę na te doznania, które oferowała mu głośna lektura rodzica: na wzruszenia, poznawanie świata, konfrontowanie własnych postaw wobec życia z tymi książkowymi. Ze względu na dziewczęcą bohaterkę seria zapewne ma więcej sympatyczek niż sympatyków.

Cztery części serii dotyczą przygód pierwszoklasistki, w części piątej Dunia idzie do klasy drugiej. Ta seria nadawałaby się więc do realizowania formuły rozwojowej, w której czytelnik dorasta razem z bohaterem, a dorastanie to zakłada również komplikowanie się tekstu w miarę rozwoju kompetencji czytelniczych. Tym samym małe odbiorczynie długo nie czułyby, że są "za duże na Dunię".

Co do tej pory zdarzyło się w serialu o Duni? Do niedawna miała tylko ojca, teraz w życiu taty Gianniego pojawiła się nowa kobieta - pielęgniarka Wera, która opiekowała się nim w szpitalu po wypadku. Co ważniejsze, przyjaźń ze szkolną koleżanką Fridą, zawiązana w pierwszej części, trwa nadal, mimo wyprowadzki Fridy do Uppsali. W najnowszej części Dunia pojedzie z klasą na wycieczkę i odkryje, że jej dobry humor zależy od humoru nieco apodyktycznej przyjaciółki. Czy Frida ma kłopoty? Czas upływa, a niektórzy się nie zmieniają - szkolne koleżanki Duni w drugiej klasie są tak samo bezinteresownie złośliwe. Za to zakochany tatuś zachowuje się jak mały chłopiec - wymusza na bliskich akceptację Wery.

W tej prozie nie ma co liczyć na skomplikowaną fabułę, jest za to dużo drobnych zdarzeń i stanów ducha, które doskonale rozpozna wczesnoszkolne dziecko. Egzaltacja, podekscytowanie, nastrój, który zmienia się błyskawicznie - tekst pomaga w rozpoznawaniu stanów emocjonalnych. Co ważne, Dunia jest tu osobą, która uczy się empatii. Zaś szwedzka autorka nie obawia się pokazywać, że dorośli również często nie radzą sobie z nowymi sytuacjami i uczuciami.

Mam wrażenie, że tekstu jest nieco więcej niż w początkowych częściach, ilustracje przedstawiają dziewczynki smuklejsze i z mniej okrągłymi buziami. Jednak tekst wciąż sprzyja czytelni(cz)kom: zdania są proste gramatycznie i zawierają sporo powtórzeń ułatwiających rozumienie tekstu. Treściowo za to jest doroślej, bo od poprzedniej części Dunia (a z nią czytelnicy) mierzy się z dużym problemem: nowym członkiem rodziny. Pisarska odwaga Rose Lagercranz polega na tym, że nie ma tutaj zewnętrznej narracji, sugerującej czytelnikom właściwe (albo choć kojące) rozwiązania.

Do dziewczynki, która zamiast baranów liczyła przed snem szczęśliwe chwile swego życia, naprawdę można się przywiązać! Czekam na kolejne części z nadzieją, że im dalej, tym będzie lepiej.

Alicja Szyguła

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Arctic
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Wróble na kuble
 • 12 miesięcy
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Lato Adeli
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Żółwik