Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Pięć sprytnych kun

Autorzy: , dodano Środa, 20 lipca 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Pięć sprytnych kun"
Justyna Bednarek
ilustr. Daniel de Latour
Wydawnictwo Poradnia K, 2016

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Jeszcze nie zdążyły opaść emocje po sukcesach "Niewiarygodnych przygód dziesięciu skarpetek", a już Justyna Bednarek podsuwa czytelnikom nowy algebraiczny tytuł. Zwycięstwo "Skarpetek" w plebiscycie na najlepszą książkę dziecięcą "Przecinek i Kropka 2015" oraz Nagroda Literacka Miasta Stołecznego Warszawy były dla mnie dużym zaskoczeniem. Pomysł na książkę o pojedynczych skarpetkach stanowił w mojej ocenie wierną kopię motywu, na którym oparł się światowy bestseller "Niedoparki" Pavla Šruta, wydany w Polsce w 2012 r.

"Pięć sprytnych kun" niesie ze sobą ożywczy powiew i radosną konstatację, że kolejna książka Justyny Bednarek jest dojrzalsza od poprzedniej. "Kuny" angażują czytelnika awanturniczo-przygodowym charakterem scenariusza, świetnie trzymają tempo, a nade wszystko ujmują dobrym językiem powieści. Historia sprawia wrażenie lekkiej i pisanej z autorską werwą.

Atutem książki jest ciekawie skonstruowana siatka bohaterów ludzkich i zwierzęcych, których plastycznie ujęte portrety na trwałe wpisują się w wachlarz wrażeń po lekturze. U kun dochodzą do głosu zarówno ich typowo zwierzęce cechy, jak i przypisane im przez autorkę ludzkie przymioty, które dają bohaterom szansę zaistnienia w szerokich kręgach popkultury. To spostrzeżenie nasuwa mi się bardzo silnie zwłaszcza w kontekście gastronomicznych akcentów powieści. Pięć kun wykazuje szczególne zamiłowanie do kulinarnych działań, czego wyrazem są między innymi liczne przepisy wplecione w tok historii. Determinacja i kunszt kucharski sprytnych kun przypominają równie profesjonalne ambicje innego futrzastego bohatera, goszczącego kilka lat temu na ekranach światowych kin.

W tym wizualnym kontekście nie można pominąć ilustracyjnej strony książki. "Pięć sprytnych kun" zmalowanych przez Daniela de Latoura skrzy się swoistym dowcipem i życzliwym dystansem do ludzkich przywar, przywołującym na myśl charakterystyczny styl Mirosława Pokory. De Latour świetnie wychwytuje nastroje, podkreśla dynamikę i oddaje cechy bohaterów. Nic dziwnego, że w kilku miejscach opowieści Justyna Bednarek jemu właśnie zdecydowała się pozostawić ciężar niemej narracji.

W ostatecznym rozrachunku "Pięć sprytnych kun" to propozycja dobrej czytelniczej uczty dla starszych przedszkolaków i ich wymagających rodziców, którzy przy głośnym czytaniu nie powinni się zanudzić.

Zosia Gwardyś

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Ryms na Facebook
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • 12 miesięcy
 • Żółwik
 • Arctic
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • ryms w empikach
 • OKO
 • Lato Adeli
 • Wróble na kuble