Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Magiczna cukiernia

Autorzy: , dodano Piątek, 13 maja 2016 | kategoria: Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Magiczna cukiernia"
Kathryn Littlewood
przeł. Joanna Schoen
Wydawnictwo Egmont, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

„Nikt nigdy nie dokonał niczego wielkiego z pustym żołądkiem” - czytamy na ostatniej karcie „Magicznej cukierni”. Główna bohaterka, Róża Szczęsna, chce natychmiast podążyć za podstępną ciotką Lilly, by odzyskać zaczarowaną książkę kucharską. Jej mama zatrzymuje ją rzeczonymi słowami i sadza przy kuchennym stole. Tak kończy się recenzowany tytuł, a jak zaczyna?

W prologu dowiadujemy się, że rodzina Szczęsnych, z których każdy ma znamię w kształcie chochelki, prowadzi lokalny interesik w postaci cukierni. Ale nie są oni zwykłymi wyrobnikami karmelków, tortów i babeczek, ale prawdziwymi czarodziejami smaku. Przy czym ich słodkości są nie tylko smaczne, ale mają niezwykłą moc wpływania na ludzi. Róża, Tymek, Kminek i Pietrusia: dzieci Belli i Alberta, nie raz są świadkami, jak rodzice raczą jakieś chore dziecko swoimi wypiekami, a ono zamiast pogrążyć się w chorobie, natychmiast zdrowieje. Mieszkańcy Klęsk Zdrojów podejrzewają Szczęsnych o czary, ale nikt nie wie, na czym one miałyby polegać. Okazuje się, że to wszystko zasługa niezwykłej książki kucharskiej z magicznymi przepisami. Jakimi? Na przykład na babeczki miłości, czy tartę „trzymaj język za zębami”. A także przedziwnych składników: oko czarodzieja, szept zaspanego krasnala czy błyskawica.

Akcja „Magicznej cukierni” zawiązuje się w momencie, gdy do Klęsk Zdroju przyjeżdża kawalkada opancerzonych samochodów. Podróżuje nią burmistrz sąsiedniego Skromnowa, którego mieszkańcy zapadają na świńską grypę. Miasteczko jest sparaliżowane, sklepy i zakłady nie pracują, więc pani burmistrz udaje się z wizytą do Szczęsnych. Po krótkiej rozmowie zapada decyzja. Bella i Albert powierzają na tydzień cukiernię swoim dzieciom, a sami jadą z odsieczą do Skromnowa.

Co się wydarzy w cukierni pod nieobecność rodziców? Kim jest ciotka Lilly? Czy Róża nauczy się czarować? Na te pytania znajdziecie odpowiedź zagłębiając się w kolejne strony recenzowanej książki. Zaręczam, że czeka na czytelników porządna dawka rozrywki, beczka śmiechu i garść pomyłek.

Kathryn Littlewood, pisarka, aktorka i komik, sporządziła swoją opowieść według sprawdzonego przepisu na bestseller. Bohaterowie „Magicznej cukierni” są wyraziści, fabuła trzyma w napięciu, a humor doskonale ją przyprawia. Właściwie jest to literatura bardziej dla dziewcząt, wszak najważniejszymi postaciami są tutaj Róża i ciotka Lilly, ale również chłopcy znajdą w książce coś dla siebie. Głównie porady w stylu: jak zniechęcić do siebie dziewczyny, ale też jak im zaimponować czymś więcej niż tylko wyglądem.

„Magiczna cukiernia” ma swoją kontynuację. W księgarniach lub bibliotekach dostępne są kolejne części przygód Rozmarynki Szczęsnej i jej rodzeństwa. „Szczypta magii” i „Okruchy magii” zaprowadzą czytelników w nowe rejony smaków, zapachów i zdarzeń.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • czaple
 • Żółwik
 • Wróble na kuble
 • Lato Adeli
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • ryms w empikach