Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Klątwa dziewiątych urodzin

Autorzy: , dodano Wtorek, 6 grudnia 2016 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Klątwa dziewiątych urodzin"
Marcin Szczygielski
ilustr. Magda Wosik
Wydawnictwo Bajka, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

W Warszawie zawiał wiatr. Potworne huragany zdezorganizowały życie stolicy. Ludzie noszą w kieszeniach cegły, żeby nie porwał ich wicher, dzieci pozostają w domach, bo zamknięto szkoły. A na dodatek przez Warszawę przetacza się "Zaraza miłości". To nie kaskada newsów z tabloidu, tak wygląda początek "Klątwy dziewiątych urodzin" Marcina Szczygielskiego, trzeciej części przygód Mai oraz jej niezwykłych ciotek ze Szczecina. Znów katastrofa na początku - a my czujemy zarazem podekscytowanie i swojskość.

Właśnie, do tej pory magia mieszkała w Szczecinie, w ogródku ciabci Poli, na strychu albo w szklarni z motylołakami. Jednak wielka porcja tej magii spakowana została w podróżną torbę i razem z Polą i Monterową przyjechała do Warszawy. Stało się to krótko przed dziewiątymi urodzinami Mai, jak się okazuje, bardzo znaczącymi. Jeśli bowiem do tego dnia Maja nie rozwiąże zagadki prababki Niny (siostry Poli i Monterowej, najzdolniejszej czarownicy z tej trójki, dodać trzeba), straci magiczne umiejętności.

Będzie zwyczajną dziewczynką, taką, jaką niegdyś stała się jej mama. Czas goni, a Maja ma znaleźć pewną niezwykłą cegłę, która do Warszawy przywieziona została po wojnie ze Szczecina. Po wiedzę i pomoc uda się do osobistości, które znają Warszawę od zawsze i od podszewki - do istot z warszawskich legend.

Często mamy poczucie, że cykle powieściowe toczą się siłą rozpędu - to serial, w którym przyjemność ma się z tasiemcowej fabuły, obcowania z bohaterami i powtarzalności ulubionych motywów. I owszem - Marcinowi Szczygielskiemu udało się napisać taki świat i bohaterów, za którymi się tęskni, a fabularnie stworzył logiczną kontynuację dwóch poprzednich części. Ale gdy zestawi się trzy części serii z Bajki, widać, że ambicją autora jest wnieść nową jakość do każdej z powieści. W tym przypadku nową jakością jest pokazanie miasta jako miejsca fascynującego, w którym splatają się czasy i znaczenia. Pisarzowi udało się to dzięki nowoczesnemu odczytaniu warszawskich legend, połączeniu w piękną całość okruchów historii i wycieczek po ulicach (często niepięknych). Syrena mieszkająca we współczesnej Warszawie jest pulchną, sentymentalną kolekcjonerką staroci, zajadającą jedzenie ze słoików, a Wars i Sawa to właściciele luksusowego butiku w domu towarowym, upojeni konsumpcją. Ta bardzo inteligentna zabawa znaczeniami powinna uświadomić, jak genialnie gatunki fantastyczne radzą sobie z opowieścią o człowieku. Tajemniczość i groteska pozwalają objąć miasto świeżym spojrzeniem.

Bardzo udana to część, bardzo udana powieść. Autor zgrabnie dozuje niepokój, operuje różnymi rodzajami humoru nawiązując do współczesności. Dotychczasowych bohaterów rozwija, zaś nowi są pełnokrwiści. Niewątpliwie czytelnik czekał będzie na tom kolejny, który przyniesie rozwiązania fabularnych tajemnic, ale będzie też miał wspaniałe poczucie pełni i dosytu.

Alicja Szyguła

http://www.nieparyz.blogspot.com

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ryms na Facebook
 • OKO
 • 12 miesięcy
 • Lato Adeli
 • Arctic
 • czaple
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa