Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Orzeł Biały. Znak państwa i narodu

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 26 września 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Orzeł Biały. Znak państwa i narodu"
Alfred Znamierowski
przedmowa do książki: prof. dr hab. Jan Żaryn
Wydawnictwo Bajka, 2016

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Książka „Orzeł Biały – Znak państwa i narodu” miała swoją premierę w Dniu Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Z pewnością był to przemyślany zabieg marketingowy, gdyż rzeczona publikacja nie traktuje wyłącznie o Orle Białym, jako symbolu narodowym, ale również o barwach narodowych, ich symbolice, o fladze i sposobach jej eksponowania, a także o heraldyce jako nauce. Autorem tego popularno-naukowego wywodu jest Alfred Znamierowski, jeden z najbardziej znanych heraldyków, projektant znaków i insygniów, autor ilustracji herbów i flag, niegdyś dziennikarz Radia Wolna Europa oraz Głosu Ameryki, osoba odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi. Z kolei niezwykle podniosłą przedmowę do „Orła Białego…” napisał prof. dr hab. Jan Żaryn - historyk, senator i publicysta, odznaczony m.in. Srebrnym Medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czy książka tak znamienitych twórców ma szanse być czytana z innej pozycji niż na kolanach? Chyba nie, nie tylko ze względu na wzniosły temat czy cokołowe postacie twórców. Również ze względu na ogrom wiedzy, zwykle niedostępnej śmiertelnikom z zakresu heraldyki i weksylologii, jaką dostarcza nam Znamierowski, i która boleśnie uświadamiając własną małość w dziedzinie symboli narodowych, zgina czytelnicze kolana. Dwa ze względu na przekaz autora, który - trzeba to powiedzieć głośno - potrafi przytłoczyć odbiorcę ilością szczegółów, skomplikowaniem wywodu oraz podejściem do patriotyzmu.

Dla kogo właściwie przeznaczona jest ta książka – zastanawiałam się w trakcie lektury. Dla dzieci nie bardzo – ze względu na wyszukany język, złożone konstrukcje zdaniowe, brak odniesienia do rzeczywistości odbiorcy w krótkich spodenkach; dla młodzieży – bardziej, pod warunkiem, że mamy do czynienia z młodzieńcami patriotycznymi żywo zainteresowanymi historią, a szczególnie heraldyką, dla dorosłych – najbardziej – by mieli oni możliwość merytorycznie odpowiedzieć swoimi pociechom na przykład na pytanie – jaki to właściwie orzeł znajduje się w godle. Bielik? Orzeł przedni? Orlik krzykliwy, a może grubodzioby?

Najbardziej docenią „Orła Białego…” prawdziwi pasjonaci herbów i flag, dla pozostałych recenzowana lektura będzie książką, którą warto, a nawet trzeba mieć na półce, przecierać starannie szmatką kilka razy do roku, ale czytać bardzo okazjonalnie. Ale mogę się mylić.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Amelia i Kuba
 • ryms w empikach
 • Wróble na kuble
 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Lato Adeli
 • Plasterek
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Ryms na Facebook