Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Wyprawa do kraju księcia Marginała

Autorzy: Bardijewski Henryk, dodano Czwartek, 8 października 2009 | kategoria: Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Wyprawa do kraju księcia Marginała"
Henryk Bardijewski
ilustr. Daniel de Latour
Wydawnictwo Stentor - Kora, 2009

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Ci, którzy śledzili zapowiedzi "Wyprawy do kraju księcia Marginała" zapewne z ciekawością czekali na tę książkę. "Zabawna, oparta na subtelnym dowcipie, aluzjach i grach językowych bajka o dziwnym księstwie, gdzie nie ma środka i gdzie wszystko jest marginesowe" - czytamy w recenzji na okładce. Będąc już po lekturze - trudno się nie zgodzić, że to książka pełna inteligentnego humoru.

Pewnego dnia do klasy (typujemy, że czwartej albo piątej) wkroczył woźny Mikołaj, by zastąpić nieobecnego nauczyciela geografii, profesora Grafa. Pan woźny słynął z talentu opowiadania bajek. I opowiedział zasłuchanym uczniom o niedawno odkrytym kraju, w którym rządzi książkę Marginał z księżną Marginą i księżniczką Marginałką. "Wszyscy tam żyją na marginesie wydarzeń, nawet same wydarzenia są marginesowe…" Niezwykłe księstwo, gdzie wszystko jest po bokach, a nic na środku, postanowili odwiedzić dwaj uczniowie: Kuba i Wojtek, a po jakimś czasie ich koleżanka Helenka. I jak to w bajkach bywa, trafili tam bez problemu, ale gorzej było z powrotem. Na ich poszukiwanie wyruszył najpierw woźny Mikołaj, a potem sam profesor Graf. I cóż to za kraj, ta Margalia? Skądś go znamy, choć to bajkowa rzeczywistość (szkoły są tam sprawą marginesową, oczywiście). Księcia Marginała chętnie zastąpiłby na tronie hetman Puginał z władczymi zapędami. Gdzie można usłyszeć najwięcej plotek, jeśli nie u fryzjera! Co lubią najbardziej poddani? Jasne, że urlop. A strażacy? Trochę przypominają naszych wiejskich ochotników, którym może chęci do gaszenia pożarów nie brak, ale kulawy sprzęt "poszaleć" za bardzo nie pozwala.

Chwalimy za dowcip autora Henryka Bardijewskiego, ilustratora Daniela de Latoura za postacie stworzone czarną kreską. Ilustracje są jak rysunki ze szkolnego zeszytu; "zeszytowe", pisane w liniach, z marginesem, są też tytuły rozdziałów. "Rymsowym" czytelnikom z poczuciem humoru książkę gorąco polecamy. Tak na marginesie: uśmiechną się nie tylko nasze dzieci, ale pośmiejemy się i my, dorośli. 

Ewa Skibińska 

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • Plasterek
 • Amelia i Kuba
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Ryms na Facebook
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Wróble na kuble
 • Arctic
 • Lato Adeli
 • ryms w empikach
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • OKO