Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Poppintrokowie

Autorzy: , dodano Środa, 19 października 2016 | kategoria: Nowości, Patronat Rymsa, Książki dla dzieci (7-10 lat), Książki dla dzieci (10-12 lat)

"Poppintrokowie"
Joanna Olech
ilustr. Anna Wielbut
Wydawnictwo Literatura, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Joanny Olech chyba nie trzeba już nikomu przedstawiać. Autorka, ilustratorka, krytyczka literacka, współpracuje z największymi czasopismami, prowadzi także spotkania i warsztaty dla dzieci… Przede wszystkim także doskonała obserwatorka codzienności i wnikliwa słuchaczka „nowoczesnej” mowy polskiej. W jej opowiadaniach i powieściach to przede wszystkim wartki, plastyczny język jest nośnikiem fabuły. Dowcip, satyra, nierzadko ironia towarzyszą bohaterom, a ci z kolei charakteryzują się współczesnymi problemami. Jednym słowem - książki Joanny Olech są na czasie.

Czy pojawią się w nich smoki, czy zjawy z przeszłości, czy diabły - to się zawsze dobrze czyta i słucha (jeśli sięgniemy po audiobook). Nie zawiodłam się więc na kolejnym zbiorze opowiadań pt. „Poppintrokowie. Opowiadania z magią i dreszczykiem”. Za twardą czerwono-czarno-białą oprawą z parasolem w centrum kryje się sześć odmiennych historii. Dziadek - magik, harcerze sprzed kilku dekad, ukazująca przeszłość bombka choinkowa, mucha z kosmosu – to tylko niektóre wątki, a już zaczyna się robić interesująco… Jak głosi tytuł – magia przeplata się tu ze strachem i chwilami włos jeży się na głowie.

Co ciekawe, owa aura tajemniczości często jest pretekstem do rozwiązania całkiem realnych i poważnych problemów. Powtarzającym się motywem są klasowe cwaniaczki, które znajdują upodobanie w znęcaniu się nad słabszymi kolegami i koleżankami. Za pozornie ładnymi buziami kryją się dość paskudne charaktery. Skąd my to znamy… Niestety, jest to temat stary jak świat i wciąż aktualny. Obce moce pomagają się z takimi rozprawić i utrzeć im nosa raz na zawsze.

Szczególne wrażenie wywarło na mnie opowiadanie pt. „Mucha”. Mucha - robot z innej planety ma do spełnienia misję na Ziemi, jednak nieoczekiwanie jej plany psuje nierzucająca się w oczy nastolatka. To „zbyt bliskie” spotkanie obu postaci odmieni życie obydwu i pociągnie fabułę, która zaskakuje innowacyjnością oraz przede wszystkim błyskotliwymi dialogami.

Podsumowując, zbiór opowiadań sprawia wiele frajdy. Książkę czyta się szybko i z wypiekami na twarzy. Odrobina strachu jeszcze nikomu nie zaszkodziła, a nie od dziś wiadomo, że jest to całkiem pożądana emocja u młodych czytelników. Lekturę uatrakcyjniają ilustracje Anny Wielbut. Jak w tekście – trochę w nich śmiechu, trochę strachu - więc idealnie wpasowują się w słowo.

Gorąco polecam!

Agata Hołubowska

link


Zobacz także:


Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • czaple
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Ryms na Facebook
 • Arctic
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Lato Adeli