Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Figury

Autorzy: , dodano Poniedziałek, 9 maja 2016 | kategoria: Nowości, Książki dla dzieci (3-5 lat), Książki dla dzieci (4-6 lat)

"Figury. Czarodziejskie trójkąty, Kolorowe koła, W pogoni za kwadratem"
Maria Terlikowska
ilustr. Stanisław Zamecznik
Wydawnictwo Warstwy, 2016


Galeria zdjęć:

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Informacja wydawcy:

"Figury. Czarodziejskie trójkąty, Kolorowe koła, W pogoni za kwadratem" napisane przez Marię Terlikowską i zilustrowane oraz opracowane graficznie przez Stanisława Zamecznika – to jedne z najwybitniejszych przykładów książek edukacyjnych dla dzieci. Opublikowane po raz pierwszy ponad pół wieku temu, nie straciły niczego ze swojej uniwersalności i artystycznej rangi. Każda z nich funkcjonowała dotychczas jako oddzielna publikacja. Nie ingerując w ich indywidualny charakter, przypominamy je obecnie pod wspólnym tytułem "Figury". Nowoczesność tych książek to kwestia nie tylko aktualności jednej z najstarszych nauk – geometrii, ale znakomity przykład twórczego i nowatorskiego spotkania dwojga autorów, którym udało się w niezwykły sposób ukazać naturalną obecność figur i kształtów w otaczającej nas rzeczywistości, oddać smak spostrzegawczości. Zbudowany tu za pomocą słów i obrazów świat zaledwie trzech figur staje się zaproszeniem do wielkiej przygody z wyobraźnią.

Jarosław Borowiec

 

O autorach:

Maria Terlikowska - urodzona w 1920 roku. Poetka, pisarka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, scenariuszy filmów animowanych, słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych, wieloletnia współpracowniczka „Świerszczyka” i innych pism dziecięcych. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Debiutowała w 1950 roku na łamach prasy dla dzieci, a jej pierwszą książką była Awantura o lemura (1956). W swojej twórczości popularyzowała wśród najmłodszych m.in. wiedzę przyrodniczą, geograficzną i matematyczną. Autorka trzech książek dydaktycznych o geometrii (Czarodziejskie trójkąty, 1964; Kolorowe koła, 1964 i W pogoni za kwadratem, 1970), mistrzowsko zilustrowanych przez Stanisława Zamecznika, popularnych książek kucharskich dla najmłodszych – Kuchni pełnej cudów (1977) i Kuchni z niespodzianką (1980), a także m.in.: Fajki kapitana Pykpyka (1962), Chodzi mucha po globusie (1963), Przygód kropli wody (1965), Malowanej awantury (1968) i Drzewa do samego nieba (1975). Zmarła w 1990 roku.

Stanisław Zamecznik - urodzony w 1909 roku. Architekt, grafik, scenograf, autor plakatów. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracownik dydaktyczny na Wydziale Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Znaczącą część jego twórczości stanowią nowatorskie w swojej koncepcji narracyjnej i komponowaniu przestrzeni realizacje wystawiennicze. Autor wielu projektów ekspozycji i opraw plastycznych ważnych wystaw poświęconych malarstwu, rzeźbie, grafice i plakatowi zarówno w kraju, jak i za granicą. Współautor m.in. ekspozycji pawilonu polskiego na Międzynarodowych Targach w Sztokholmie (z Oskarem Hansenem i Wojciechem Zamecznikiem, 1953) i Międzynarodowych Targach w Paryżu (z Wojciechem Fangorem, 1954). Ważną częścią jego artystycznej działalności były także nowatorskie projekty katalogów i książek, za które otrzymał wiele wyróżnień i nagród. Wśród nich m.in.: Jan Brzechwa, Tańcowała igła z nitką (1957), Konstanty Ildefons Gałczyński, Młynek do kawy (1958), Julian Tuwim, Czary i czarty polskie (1960), Stanisław Szydłowski, Idzie kot (1968) oraz trzy książki dydaktyczne o geometrii autorstwa Marii Terlikowskiej (Czarodziejskie trójkąty, 1964; Kolorowe koła, 1964 i W pogoni za kwadratem, 1970). Zmarł w 1971 roku.

Fotografie: Maria Terlikowska – archiwum rodzinne, Stanisław Zamecznik – fot. Marian Sokołowski, archiwum rodzinne

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • 12 miesięcy
 • OKO
 • Arctic
 • ryms w empikach
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • Wróble na kuble
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • Ryms na Facebook
 • czaple