Kategorie

Audiobooki

Komiks

Książki dla dorosłych

Książki dla dzieci (0-3 lata)

Książki dla dzieci (10-12 lat)

Książki dla dzieci (3-5 lat)

Książki dla dzieci (4-6 lat)

Książki dla dzieci (5-7 lat)

Książki dla dzieci (7-10 lat)

Książki dla każdego

Książki dla młodzieży

Książki dla rodziców

Nowości

Obce strony

Patronat Rymsa

Ryms

Studencki HYDE PARK

Z archiwum słonia

Zapowiedzi

 

Lista pozycji

Ostatnio komentowane

Pokaż więcej

Przygoda ma kolor niebieski

Autorzy: , dodano Środa, 4 maja 2016 | kategoria: Książki dla dzieci (4-6 lat), Książki dla dzieci (7-10 lat)

"Przygoda ma kolor niebieski"
Renata Piątkowska
ilustr. Katarzyna Kołodziej
Wydawnictwo Bis, 2013

« wróć na stronę listy informacji o książkach

Dwunastoletni Tibor mieszka z babcią w kamienicy. Jego rodzice, cygańscy artyści, zginęli w wypadku samochodowym, gdy był jeszcze przedszkolakiem. Od tego czasu babcia jest jego jedyną bliską osobą, zarazem opiekunką, jak i powierniczką. Bo chłopak nie ma zbyt wielu przyjaciół. Rówieśnikom wydaje się starszy i obcy, prawdopodobnie ze względu na swoją smagłą cerę oraz kręcone, niemalże czarne włosy. Być może nawet mu trochę dokuczają, ale nie są to szczególnie dotkliwe sytuacje.

Pewnego wieczora Tibor, nie mogąc zasnąć, zagląda do kuchni. Nie spodziewa się, że babcia – osoba sześćdziesięciopięcioletnia, zasłabła. Widząc jej głowę bezładnie opartą o blat stołu nie przypuszcza, że stało się coś złego. Po chwili już wie – z babcią jest coś nie tak – i dzwoni po pogotowie. Lekarz zabiera starszą kobietę do szpitala, a Tibor zostaje sam. Słyszy jak sąsiedzi o nim plotkują. Z potoku słów dwa zwracają jego szczególną uwagę: Dom Dziecka. Tibor jest przerażony na samą myśl o tym, że mógłby trafić do rzeczonego miejsca. Postanawia więc uciec, aby pracownicy socjalni nie mogli się nim zająć. Pakuje suchy prowiant, trochę landrynek i picie. Zabiera plecak i wsiada do tramwaju. Ostatni przystanek kieruje go do miejskiego ogrodu zoologicznego. Odtąd lew, małpa i kucyki będą jego najbliższymi przyjaciółmi, nie licząc Kosmy i Igi, którzy w tym samym, co Tibor czasie postanowili zwiedzać zoo. Co wyniknie z tej przyjaźni?

„Przygoda ma kolor niebieski” – głosi tytuł książki. Aczkolwiek opisywana przez autorkę kultowych „Opowiadań z piaskownicy” historia mieni się wieloma kolorami. Miejscami spokojna, nostalgiczna, marzycielska – chciałoby się powiedzieć w kolorze letniego nieba, miejscami burzy się i przybiera dynamiczną, ognistą barwę. Odzwierciedla ona złość bohatera na niesprawiedliwość losu, na krzywdę wobec ludzi i zwierząt. Jest też w końcu zielona - niosąca nadzieję, żółta - pełna dziecięcej energii, a czasem nawet humoru. Choć tego ostatniego nie ma zbyt wiele. Zresztą, jaka może być powieść o wnuku Cygańskiego Króla, posiadaczu magicznych skrzypiec, który swoją muzyką przemienia ludzi: chorych w zdrowych, złych w dobrych, życzliwych, empatycznych. Musi być kolorowa i skrzyć się jak suknia cygańskiej artystki.

Przy czym powieść Renaty Piątkowskiej, zilustrowana przez Kasię Kołodziej, nie ma wyłącznie charakteru rozrywkowego. Ma ambicję zmieniania postaw, obalania stereotypów i mitów na temat społeczności romskiej. Pokazuje jej bogatą kulturę i obyczaje, dowartościowuje sposób życia oraz zarabiania Romów. Chwali ich dokonania artystyczne, w sferze muzyki i tańca. To świetna lekcja tolerancji nie tylko wobec Romów, ale także wobec innych „obcych”. Szczególnie przydatna wobec czekającego nas niechybnie w Polsce zalewu imigrantów.

Warto także wspomnieć o wymiarze popularyzatorskim „Przygody…”. Książka upowszechnia bowiem wiedzę przyrodniczą, dotyczącą między innymi salamandry, skunksa czy kiwi. Zachęca do odwiedzania zoo, a także propaguje właściwe zachowania zwiedzających, głosi: nie dokarmiaj zwierząt, bo to zwykle kończy się to ich chorobą i złym samopoczuciem. Jest to także opowieść o tym, że pies, nawet jeśli wabi się Skandal, może być najlepszym przyjacielem człowieka.

Łucja Abalar

link

Dodaj komentarz

Najnowszy numer


ZAMÓW NEWSLETTER


Reklama

 • OKO
 • Gwarancja kultury dla Marty Lipczyńskiej
 • Ze zwierzyną pod pierzyną
 • ryms w empikach
 • 12 miesięcy
 • Wróble na kuble
 • Żółwik
 • Lato Adeli
 • IBBY Ryms upowszechnianie czytelnictwa
 • Arctic
 • czaple
 • Ryms na Facebook